Z okazji 120 rocznicy urodzin Bruno Schulza w sąsiednich Niemczech przygotowano szereg imprez kulturalnych mających na celu uczcić pamięć artysty. Najważniejsze z nich odbędą się w pobliskim Zittau.
Pokoik z freskami Bruno Schulza – ostatnie dzieło geniusza – mobilna instalacja Benjamina Geisslera. Rok Brunona Schulza 2012 – ustanowiony z okazji 120-lecia urodzin (12.07.1892) i 70. rocznicy śmierci artysty (19.11.1942)
Wymalowany w czasie okupacji niemieckiej przez Bruno Schulza w 1942 roku, pokoik dziecięcy został odkryty w 2001 roku przez Benjamina Geisslera. Nastąpiło to w czasie zdjęć do filmu reżysera, kręconego w Drohobyczu na Ukrainie.
Pokoik krótko potem został zniszczony przez wycięcie ze ściany poszczególnych fragmentów fresku przez przedstawicieli Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie, a później przez ukraińskie ministerstwo kultury. Działanie to wywołało kontrowersje i międzynarodową dyskusję. Po długoletnich staraniach Benjamin Geissler rekonstruuje ostatnie dzieło geniusza z okazji Roku Brunona Schulza 2012 w instalacji multimedialnej w skali zgodnej z oryginałem. Praca po raz pierwszy pokazywana będzie publicznie.
Bruno Schulz (1892–1942) należy do najważniejszych polskich autorów XX wieku – jest pisarzem rangi światowej, tłumaczonym na 39 języków. Jego rysunki i grafiki prezentowane są na wystawach w Europie, Ameryce i Izraelu. Każde pokolenie odkrywa Schulza na nowo i głębiej, dostarcza on bowiem nie tylko opisu swojego świata, lecz tworzy jednocześnie jego wizje filozoficzna.
Groteska w tonie bajki, niezglebione fabuły, fantastyczne historie miłosne, mikrokosmos ojca i syna – to wszystko wystawione jest na ciągła zmianę, a jednocześnie odporne na zniszczenie.
Schulz to wizjoner, którego kreatywność połączona jest jak najściślej z Drohobyczem, będąc jednocześnie źródłem inspiracji dla wielu różnych artystów, takich jak Isaac Bashevis Singer, Bohumil Hrabal, Tadeusz Kantor, John Updike, Philip Roth, Danilo Kiš, Claudio Magris, Salman Rushdie i Jonathan Safran Foer.
Terminy
16.1.2012, poniedziałek – Gerhart Hauptmann Theater, Theaterring 12, Zittau godz. 17.00: Foyer teatru: konferencja prasowa z prezentacja:
Program towarzyszący:
Udział wezmą: Benjamin Geissler, Andreas Schönfelder, Claudia Phi l ipp i Carsten Knödler, Thomas Pi lz.
godz. 19.00-19.30: Próba spektaklu Sklepy cynamonowe
Program
19.1.2012, czwartek – Kronenkino, Äußere Weberstraße 17, Zittau
Film, wielokrotny zdobywca ważnych nagród filmowych drobiazgowo przedstawia poszukiwania, odnalezienie, a potem równie. znikniecie malowideł Brunona Schulza. Polski prozaik i wszechstronny artysta pochodzenia .żydowskiego, by ratować .życie, na przełomie 1941/42 roku namalował w Drohobyczu, w willi zajętej przez SS-Hauptscharführer Felixa Landaua, freski na ścianach pokoju dla dzieci.
19 listopada 1942 roku Schulz został zastrzelony w drohobyckim getcie przez SS. Po wojnie, mimo intensywnych poszukiwań nie udało się odnaleźć fresków. W filmie ponownie odkryte zostają malowidła, uchodzące wcześniej za zaginione. Powstał zajmujący dokument, wnikliwie i w poetycki sposób pokazujący, w jak przejmujący i bolesny obecny sposób Holocaust oddziałuje do dziś.
20.1.2012, piątek – Gerhart Hauptmann Theater, Theaterring 12, Zittau
21.1.12 – Hillersche Villa, Klienebergerplatz 1, Zittau
godz. 19:00: dyskusja plenarna „Bruno Schulz i Drohobycz – regiony przygraniczne, historia powstania filmu, pokoik z freskami” z udziałem Jurko Prohaski Berlin/ Lwów; Andreasa Schönfeldera, Großhennersdorf; Benjamina Geisslera, Hamburg.
Źródło i kontakt: Benjamin Geissler; Hamburg, kierownictwo artystyczne, dystrybucja, materiały prasowe i zdjecia: info@benjamingeissler.de, +49-40-551 66 82 Andreas Schönfelder, Umweltbibliothek Großhennersdorf, produkcja: mail@umweltbibliothek.org, +49-35873-405 03