W ostatnim czasie na terenie Zgorzelca nasiliły się problemy związane z Neostradą. Zdaniem konsultantów dzieje się tak w związku z realizowaną inwestycją i nic nie można na to poradzić. Zdaniem rzecznika TP S.A. żadne prace związane z rozbudową nie są prowadzone. Skoro tak, to dlaczego klienci usługi mogą często korzystać tylko z 1% opłacanego transferu?
- Od trzech tygodni zaczęły się kłopoty z dostępem do Internetu w Neostradzie. - skarży się niezadowolony klient – Płacę za łącze 6 Mbit/s, ale rzeczywisty transfer wynosi zaledwie kilka kilobitów. Zadzwoniłem na infolinię zgłosić reklamację, ale dowiedziałem się od konsultanta, że na terenie Zgorzelca prowadzona jest rozbudowa sieci w związku z czym użytkownicy Neostrady do czasu zakończenia prac będę mieli kłopoty ze swoimi połączeniami.
Sprawa jest o tyle ciekawa, że na stronie telekomunikacji nie ma żadnej wzmianki na temat prac prowadzonych na terenie Zgorzelca, a co za tym idzie związanymi z tym utrudnieniami. Ponadto sam rzecznik TP S.A. zaprzecza, by na terenie Zgorzelca rozbudowywano sieć internetową.
- Nie prowadzimy żadnych prac związanych z rozbudową sieci Neostrady w Zgorzelcu. - mówi Maria Piskier, Szefowa Śląskiego Biura Prasowego GTP - Zgodnie z regulaminem świadczenia Neostrady, jeśli przerwa w dostępie do usługi trwa dłużej niż 36 godzin, klientowi przysługuje żądanie odszkodowania. Zgłoszenie reklamacji może nastąpić za pośrednictwem strony www.tp.pl, w salonie sprzedaży lub telefonicznie 19393 Błękitna Linia.
Faktycznie z informacji, do których udało nam się dotrzeć wynika, że internetowe łącza "tepsy" w Zgorzelcu pękają w szwach. Jeżeli informacja przekazana przez rzecznika jest prawdziwa, to problemy użytkowników nie znikną zbyt szybko. Jak w takim razie dochodzić swoich praw u dostawcy usługi?
Jeżeli chodzi o sprawę reklamacji usługi według regulaminu Neostrady, może być ona wniesiona gdy przerwa trwa dłużej niż 36 godzin, jednak prawo telekomunikacyjne w art. 105 udostępnia abonentom skuteczniejsze instrumenty ochrony prawnej:
- gdy przerwa trwa łącznie ponad 36 godzin w ciągu okresu rozliczeniowego można wystąpić o odszkodowanie w wysokości 1/15 średniej opłaty miesięcznej liczonej według rachunków z ostatnich trzech okresów rozliczeniowych, jednak za okres nie dłuższy niż ostatnie 12 miesięcy.
- ponadto, za każdy dzień, w którym nastąpiła przerwa w świadczeniu usługi telefonicznej płatnej okresowo trwająca dłużej niż 12 godzin, abonentowi przysługuje zwrot 1/30 miesięcznej opłaty abonamentowej.
Aby procedura reklamacyjna mogła zostać skutecznie przeprowadzona trzeba trzymać się następujących punktów:
Szczegółowe zasady określające, co powinna zawierać reklamacja określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury dostępne [tutaj].