W II półroczu 2024 r. kredytobiorcy zawarli nieco ponad 2 tys. umów na skorzystanie z pomocy w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK). FWK to forma pomocy dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a muszą spłacać raty kredytu mieszkaniowego.
W II półroczu 2024 r. kredytobiorcy zawarli 2 070 umów o udzielenie wsparcia w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. W omawianym okresie Fundusz wypłacił 82 114 rat, na kwotę ok. 155,2 mln zł.
Od początku istnienia Funduszu (tj. w okresie 2016-2024) zawarto 19 542 umów o udzieleniu wsparcia na łączną kwotę ok. 1,26 mld złotych. Do końca 2024 r. w sumie wypłacono 359 090 rat wsparcia w kwocie ok. 644,68 mln zł.
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców funkcjonuje na mocy ustawy z 9 października 2015 r. o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Zgodnie z tymi przepisami o pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców mogą ubiegać się kredytobiorcy:
Warto podkreślić, że o wsparcie z FWK mogą ubiegać się również osoby, które skorzystały już w przeszłości z pomocy w postaci wakacji kredytowych. Pomoc z Funduszu jest dostępna zarówno dla kredytobiorców „złotówkowych” jak i „walutowych”.
Jakiego rodzaju wsparcie udzielane jest ze środków Funduszu?
Z Funduszu można uzyskać zwrotne wsparcie finansowe na pokrycie rat kredytu (przez maksymalnie 40 miesięcy) lub zwrotną pożyczkę na pokrycie pozostałej po sprzedaży kredytowanej nieruchomości części zadłużenia (maksymalnie 120 tys. zł).
Wsparcie:
Pożyczka na spłatę zadłużenia:
Wniosek o udzielenie pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców należy złożyć bezpośrednio w banku, który udzielił kredytu mieszkaniowego. Przy wnioskowaniu o pożyczkę na spłatę zadłużenia, umowę sprzedaży nieruchomości należy dostarczyć do banku w terminie 14 dni od dnia sprzedaży. Osoby zainteresowane mogą także wystąpić do swojego banku o przyrzeczenie udzielenia pożyczki na spłatę zadłużenia, tj. promesę. W takiej sytuacji należy wcześniej zawrzeć przedwstępną umowę sprzedaży kredytowanego domu lub mieszkania.
Zwrot wsparcia lub pożyczki:
Zobacz ulotkę: Jak skorzystać z FWK?
Źródło: MF