Z Bronis艂awem Komorowskim by艂ym Prezydentem RP o transformacji, polityce i 偶yciu na tr贸jstyku.
Jacek Staszczuk: Panie Prezydencie, jak ocenia Pan to, co si臋 obecnie dzieje w Europie. Mo偶e najpierw w perspektywie polityki klimatycznej?
Bronis艂aw Komorowski: Ka偶de pocz膮tki zmian, czy to w biznesie, czy w polityce, naruszaj膮 interesy tych, kt贸rzy zrobi膮 wszystko, aby nic si臋 nie zmieni艂o. Chc膮 zatrzyma膰 progres, chc膮 zakonserwowa膰 swoj膮 pozycj臋.
Jak ju偶 nie raz pokaza艂a historia, nie da si臋 zatrzyma膰 nowoczesno艣ci, a rewolucja energii odnawialnej przecie偶 ju偶 si臋 dzieje.
Jestem cz艂owiekiem, kt贸ry mia艂 szcz臋艣cie ogl膮da膰 najwa偶niejsze przemiany Polski z bardzo bliska i dlatego zawsze, opowiadaj膮cym si臋 za wsp贸艂prac膮 i odpowiedzialno艣ci膮 wobec wsp贸艂obywateli, jak i natury. Za wsp贸lnym d膮偶eniem do celu, jakim jest szcz臋艣cie i dobrobyt cz艂owieka. Dlatego z podziwem patrz臋 na prac臋 wykonywan膮 tutaj na tr贸jstyku na rzecz transformacji energetycznej, w tak trudnym regionie, jakim jest Tur贸w.
My艣li Pan, 偶e jest szansa, 偶eby tutaj by艂o inaczej ni偶 cho膰by w regionie wa艂brzyskim?
Na pewno czeka Was powa偶ne wyzwanie w perspektywie Kopalni W臋gla Brunatnego Tur贸w, kt贸ra jest w przededniu zako艅czenia wydobycia. Dlatego uwa偶am, 偶e bardzo wa偶ne s膮 inwestycje w odnawialne 藕r贸d艂a energii, jakie prowadzi Zklaster i Neo Energy Group. Co wi臋cej, wydaje si臋, 偶e przyj臋ty model mo偶e by膰 powielany i wykorzystywany w wielu innych regionach kraju, nie tylko tutaj. Ponadto bardzo korzystne dla tego regionu jest po艂o偶enie. Dobra wsp贸艂praca transgraniczna, kt贸r膮 obserwuj臋 podczas dzisiejszego TriLandu pokazuje, 偶e potrafimy by膰 liderami i partnerami w tak pionierskich projektach, jak transformacja energetyczna, spo艂eczna i ochrona 艣rodowiska. Gratuluje Wam tego.
A jak ocenia Pan to, co si臋 dzieje w Europejskiej polityce? Nie ma Pan wra偶enia, 偶e obecna UE to ju偶 nie ta sama Unia co kiedy艣. Teraz gdy nadesz艂y trudne czasy odnosi si臋 wra偶enie, 偶e poszczeg贸lne kraje my艣l膮 wy艂膮cznie o sobie? Gdzie ta europejska solidarno艣膰?
Ka偶dy kryzys jest pr贸b膮 dla systemu, instytucji, zasad. Obecnie ta wsp贸lna Europa, unijna solidarno艣膰 jest wystawiona na tak膮 w艂a艣nie prob臋. I musimy wierzy膰, 偶e konsekwencj膮 tego b臋dzie co艣 lepszego. Lepszego dla nas wszystkich. To, co obserwujemy w perspektywie wewn臋trznej polityki poszczeg贸lnych kraj贸w UE, jest te偶 dowodem na to, 偶e pojawiaj膮cy si臋 co jaki艣 czas pomys艂 budowy jednego unijnego pa艅stwa, nie ma raczej szans na realizacj臋. Nie mo偶na pomija膰 podmiotowo艣ci, cech narodowych, r贸偶norodno艣ci spo艂ecze艅stw poszczeg贸lnych kraj贸w tworz膮cych UE.
Bardzo mocno zmiany te odczuwaj膮 nasi mieszka艅cy, cho膰by sam Zgorzelec, a to za spraw膮 sprzecznych z uk艂adem w Schengen, a wprowadzonych przez Niemcy kontroli granicznych. Co Pan o tym s膮dzi?
Z tego, co wiem i w czym si臋 orientuj臋, to nasi zachodni s膮siedzi maj膮 i 艣rodki i mo偶liwo艣ci na prowadzenie kontroli nie w tak uci膮偶liwy spos贸b, jak obecnie. Nie ma jednak woli politycznej, 偶eby to zmieni膰...
Dzi臋kuj臋 za rozmow臋.
Dzi臋kuj臋.