W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzki we Wrocławiu odbyło się trzecie Posiedzenie Komisji Wspólnej dotyczące współpracy w celu łagodzenia skutków eksploatacji odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Turów w Rzeczypospolitej Polskiej na terytorium Republiki Czeskiej.
Spotkanie jest efektem podpisania w 2022 roku porozumienia dotyczącego zagrożeń ekologicznych powodowanych działalnością kopalni i elektrowni Turów. Uzgodnienia są realizowane zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Wszystkie uzgodnienia, które wtedy zostały podjęte, są teraz sprawdzane przez komisję. Omówiono ponadto kwestie dwustronnej współpracy lokalnych samorządów.
Dyskusje dotyczyły dalszej strategii transformacji energetycznej na trójstyku granic. Celem jest także pozyskanie funduszy z europejskiego programu sprawiedliwej transformacji energetycznej.
Wojewoda Dolnośląski liczy na to, że m.in. dzięki temu spotkaniu przedstawiciele Polski i Czech będą w stanie zrobić wiele dobrego dla mieszkańców regionu.
Mam nadzieję, że jako dobrzy sąsiedzi będziemy w stanie porozumieć się we wszystkich sprawach, które nas różnią - podkreślał Maciej Awiżeń.
Poruszono także kwestie związane z Funduszem Małych Projektów czyli dalszej intensyfikacji współpracy transgranicznej we wszystkich obszarach życia społecznego na Dolnym Śląsku.
Zaprezentowano projekty przygotowane przez Województwo Dolnośląskie, Kraj Liberecki i pozostałych przedstawicieli Euroregionu Nysa.
W posiedzeniu Komisji Wspólnej udział wzięli:
Źródło: Urząd Wojewódzki
Trochę szczegółów na temat spotkania można poznać z komunikatu czeskiego samorządu:
"W ciągu dwóch lat od podpisania umowy przeszliśmy długą drogę. Cieszę się, że zarówno strona czeska, jak i polska aktywnie korzystają z Funduszu Małych Projektów Turów, z którego wspieramy jakość życia i środowiska wokół kopalni oraz działania związane z gospodarką wodną. Pomyślnie rozpoczęły się prace budowlane nad stacją uzdatniania wody w Machnínie, systemem zaopatrzenia w wodę w Horním Vítkovie i Václavicach, kosztujące setki milionów koron" - powiedział Martin Půta, gubernator Kraju Libereckiego. "W przygotowaniu jest również projekt gospodarki wodnej dla regionu Frýdlant. Umowa pozwala regionowi libereckiemu monitorować i dokładnie mierzyć stan wód gruntowych, zapylenie, hałas i przemieszczenie gruntu, co wcześniej nie było możliwe".
Dopuszczalny poziom hałasu według czeskich norm został przekroczony dwukrotnie, konkretnie podczas I i IV monitoringu w 2023 roku. Aby uniknąć domysłów i umożliwić obu stronom oparcie się na obiektywnych danych, Ministerstwo Środowiska, zgodnie z zawartą umową międzyrządową, powołać komisję ekspertów.
Oprócz trwającej już budowy gospodarki wodnej, kraj liberecki zapewnił również pomiary stabilności na prawie 20 budynkach po czeskiej stronie granicy w pobliżu kopalni przez okres 10 lat za kwotę 7,15 mln CZK.
Źródło: Kraj Liberecki