Rzut okiem na wyniki matur.

Przygotowaliśmy analizę tegorocznych matur. Wyniki momentami mogą zaskakiwać. Jest to też świetny obraz poziomu nauczania w szkołach ponadpodstawowych na terenie naszego powiatu. Wyniki porównywaliśmy też z sąsiadami.

Przygotowaliśmy analizę tegorocznych matur. Wyniki momentami mogą zaskakiwać. Jest to też świetny obraz poziomu nauczania w szkołach ponadpodstawowych na terenie naszego powiatu. Wyniki porównywaliśmy też z sąsiadami. 

Na stronie oke.wroc.pl można zapoznać się z wynikami matur we wszystkich szkołach województwa dolnośląskiego. Tabela uwzględnia wynik procentowy, jaki uczniowie uzyskali w danej szkole z poszczególnych przedmiotów. Wyniki są widoczne, jeżeli do egzaminu z danego przedmiotu przystąpiło minimum pięciu uczniów w szkole.

Analiza wyników w naszym powiecie dotyczy przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych najczęściej wybieranych przez uczniów. W przedstawieniu nie są brane pod uwagę szkoły dla dorosłych, gdzie na ogół wynik był bardzo słaby i zdecydowanie odstaje od wyników szkół dla młodzieży.

W tym roku tylko w jednej szkole udało się zdać wszystkim uczniom egzaminy obowiązkowe. Jest to Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Bogatyni. Na 13 zdających egzamin maturalny zdało 13 osób. Blisko tego wyniku (zdawalność na poziomie 99%) jest zgorzeleckie Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich, gdzie tylko 1 osoba nie zdała matury (89 zdało / 90 zdających).

Około 90% uczniów zdało egzaminy w Liceum Ogólnokształcącym Cogito (21/23), Europejskim Liceum Ogólnokształcącym Tęcza (8/9) i Technikum Im. Górników i Energetyków Turowa (64 / 71). W Technikum im. św. Barbary w Bogatyni zdało egzamin 82% uczniów (28/34).

Dużo gorzej wypadło Technikum im. Emilii Plater (73%) oraz najgorzej Liceum Ogólnokształcące im. Górników i Energetyków Turowa (67%). W sąsiednich powiatach najlepiej wypadło I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Bolesławcu (100%), a w Lubaniu Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza (94%).

Wszyscy absolwenci, którzy ukończyli szkołę w 2024 r., obowiązkowo przystępowali do egzaminu maturalnego w części pisemnej z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego nowożytnego.

Z języka polskiego najlepszy wynik uzyskali uczniowie w ELO Tęcza (69 %), LO w Bogatyni (67%), LO Cogito (64%). Powyżej 60% w LO Śniadeckich i Technikum w Bogatyni. W pozostałych szkołach powiatu wynik nie przekroczył 60%. Najgorzej wypadło Technikum im. Górników i Energetyków Turowa niecałe 54%. Dla porównania najlepszy wynik w Bolesławcu uzyskali uczniowie IV LO Zakonu Pijarów (78%), a w Lubaniu - LO im. Adama Mickiewicza (66%).

Język angielski najlepiej zdali uczniowie Cogito, osiągając prawie 90%. Kolejne wyniki to 88% w LO Śniadeckich i w ELO Tęcza, 87% w LO w Bogatyni oraz 84% w Technikum im. Górników i Energetyków Turowa. Technikum w Bogatyni uzyskało 71%, a LO im. Górników i Energetyków Turowa 69%. Najgorszy wynik odnotowano dla Technikum im. Emilii Plater niecałe 64%. „Po sąsiedzku” najlepsza szkoła w Bolesławcu I LO 92%, a w Lubaniu LO im. Mickiewicza 87%.

Matematykę najlepiej zdali uczniowie LO Śniadeckich, uzyskując wynik 75%, LO w Bogatyni 71%, Cogito 70%, Tęcza 69%. Pozostałe szkoły powiatu poniżej 60%. Najgorzej wypadło LO im. Górników i Energetyków Turowa 40%. Liceum w Bolesławcu powyżej 80%, a w Lubaniu poniżej 70%.

Wszyscy absolwenci mieli również obowiązek przystąpić do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Mogli również przystąpić do egzaminu dodatkowego z maksymalnie pięciu przedmiotów.

Analiza przedmiotów dodatkowych najczęściej wybieranych przez uczniów naszego powiatu:

Biologia: Cogito 50%, LO Śniadeccy 40%, Technikum im. Górników I Energetyków Turowa 25%, LO im. Górników i Energetyków Turowa 19%, Technikum im. Emilii Plater 12%. (Bolesławiec 50%, Lubań 38%).

Geografia: LO Śniadeckich 59%, Technikum im. Górników i Energetyków Turowa 57%, LO w Bogatyni 52%. Po 24% Technikum w Bogatyni i Technikum im. Emilii Plater. (Bolesławiec 50%, Lubań 45%).

J. angielski: LO w Bogatyni i LO Śniadeckich 69%, Cogito 64%, Technikum w Bogatyni 46%, LO im Górników i Energetyków Turowa 40%, Technikum im. Emilii Plater 39%. (Bolesławiec 76%, Lubań 68%).

J. polski: LO Śniadeckich 56%, Cogito 43%, Technikum im. Górników i Energetyków Turowa 21%, Technikum im. Emilii Plater 14%. (Bolesławiec 78%, Lubań 45%).

Matematyka: LO Śniadeckich 39%, LO w Bogatyni 22%, Cogito 20%, Technikum im. Górników i Energetyków Turowa 19%, Technikum w Bogatyni 4%, Technikum im. Emilii Plater 1%. (Bolesławiec 54%, Lubań 25%).