Wymiana okien może skutecznie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Można na to znaleźć dotację w programie Czyste Powietrze. Oczywiście jako jeden z elementów tego programu.
Program Czyste Powietrze pozwala uzyskać dofinansowanie wymiany okien na energooszczędne modele. Nieszczelne okna oznaczają utratę ciepła z pomieszczeń i rosnące rachunki za ogrzewanie. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest wymiana starych okien na nowe.
Przy wyborze okien do domu, warto mieć wiedzę na temat ich termoizolacyjności, czyli współczynnika przenikania ciepła okien. Dobrze również wiedzieć, jakie elementy składają się na współczynnik przenikania ciepła.
DOFINANSOWANIE W PROGRAMIE „CZYSTE POWIETRZE”
Maksymalne dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze 2024 jest uzależnione od dochodów. W programie zostały określone 3 poziomy dopłat oraz intensywności dofinansowania: podstawowy, podwyższony i najwyższy.
Beneficjenci uprawnieni do podstawowego, podwyższonego lub najwyższego poziomu dotacji mogą uzyskać dofinansowanie do wymiany okien procentowo od poniesionych kosztów, np.:
PAMIĘTAJ! Koszt kwalifikowany to koszt netto. Beneficjent zawsze pokrywa wartość VAT, nawet przy najwyższym poziomie dofinansowania.
WARUNKI DOFINANNOWANIA DO WYMIANY OKIEN
➢ Należy być właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego starszego niż 10 lat
➢ Należy przedstawić dochód, który wskaże, z jakiego poziomu dofinansowania będziemy mogli skorzystać
➢ Nowe okna z współczynnikiem przenikania ciepła wg normy WT 2021
WAŻNE!
Jeżeli w budynku mieszkalnym znajduje się źródło ciepła na paliwa stałe poniżej 5 klasy, wówczas podstawą programu „Czyste Powietrze” jest likwidacja takiego kotła/pieca i przejście na efektywne źródło ciepła – również w dofinansowaniu. Dofinansowanie do wymiany okien możliwe jest, gdy w budynku nie ma zamontowanych „kopciuchów”. Jeżeli budynek jest wyposażony w źródło ciepła 5 klasy na paliwa stałe, ogrzewanie gazowe, pompy ciepła czy jest podłączony do sieci ciepłowniczej, wówczas możemy uzyskać dofinansowanie samej termomodernizacji budynku.
Dowiedz się więcej:
GMINNE PUNKTY KONSULTACYJNO-INFORMACYJNE PROGRAMU „CZYSTE POWIETRZE”
Gmina Zawidów: w poniedziałki 9.00. – 17.00. w Ośrodku Kultury w Zawidowie
Gmina Zgorzelec: w poniedziałki 9.00. – 17.00. w Urzędzie Gminy Zgorzelec
Gmina Leśna: we wtorki 9.00. – 17.00. w Urzędzie Miejskim w Leśnej
Miasto Zgorzelec: we wtorki 9.00. – 17.00. w Urzędzie Miasta Zgorzelec
Gmina Sulików: w środy 9.00. – 17.00. w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulikowie
Gmina Pieńsk: w czwartki 9.00. – 17.00. w Klubie Seniora w Pieńsku
Gmina Platerówka: w czwartki 9.00. – 17.00. w Urzędzie Gminy Platerówka
Gmina Węgliniec: w piątki 9.00. – 16.00. w Bibliotece Publicznej w Węglińcu
KONTAKT TELEFONICZNY: 784737516
Cykl prowadzi Joanna Tokarczuk – która jest doświadczoną menedżerką samorządową, Euroliderem, która pozyskała ponad 30 milionów euro dla naszego regionu, specjalistą w dziedzinie OZE oraz ekspertem Platformy Regionów Węglowych ds. transformacji i organizatorem, wolontariuszem, nauczycielką, silną kobietą i niezależną osobą.
Zgromadziła szeroką wiedzę w dziedzinie projektów (od pomysłu do rozliczenia i kontrole) oraz w dziedzinie psychologii w zarządzaniu w połączeniu z ochroną środowiska i nową drogą energetyczną, co umożliwia skuteczną zmianę regionu.
Jestem też otwarta na pytania, tematy i sprawy, które Was w tematyce dotacji interesują – piszcie na adres redakcji.