Ma to by膰 najwi臋ksze wodorowe centrum produkcji energii oraz magazyn zielonej energii we wschodnich Niemczech. S膮 to plany na najbli偶sz膮 przysz艂o艣膰 niemieckiego kombinatu, tak cz臋sto przewijaj膮cego si臋 podczas dyskusji na temat Turowa.
Boxberg to elektrownia po艂o偶ona niedaleko granicy z Polsk膮. Podczas sporu w sprawie Turowa, cz臋sto by艂a poruszana jako argument przeciwko niemieckim roszczeniom wzgl臋dem polskiej kopalni. Tutaj jednak, jak wida膰 po informacji w艂a艣ciciela kombinatu, ju偶 ruszy艂y prac臋 w stron臋 transformacji.
Wed艂ug w艂a艣ciciela, sp贸艂ki LEAG, ta buduje w tym miejscu ekologiczne centrum magazynowania wodoru i energii elektrycznej. Elektrownia H2 mo偶e zosta膰 rozbudowana do mocy 500 MW.
Nowe obiekty maj膮 powsta膰 na terenie starych blok贸w I i II, kt贸re zosta艂y zamkni臋te w latach 90-tych. Prace porz膮dkowe rozpocz臋艂y si臋 w lutym tego roku. Oznacza to mi臋dzy innymi usuni臋cie czterech pozosta艂ych wie偶 ch艂odniczych, kt贸re zostan膮 rozebrane lub wyburzone.
Planowany modu艂owy kompleks energetyczny w Boxberg obejmuje elektrolizer, kt贸ry mo偶e wyprodukowa膰 do 2100 kilogram贸w wodoru na godzin臋 oraz odpowiednio du偶y magazyn o pojemno艣ci 2000 MWh. Wod贸r jest przekszta艂cany w energi臋 elektryczn膮 za pomoc膮 modu艂owego ogniwa paliwowego z mo偶liwo艣ci膮 rozbudowy. Elektrownia H2 zostanie pocz膮tkowo zaprojektowana z moc膮 10 MW, ale mo偶e zosta膰 rozbudowana do 500 MW poprzez dodanie kolejnych ogniw paliwowych i turbin H2. Istniej膮 r贸wnie偶 plany 艂膮czenia sektor贸w w celu dostarczania wodoru.
W tym samym czasie Boxberg ma sta膰 si臋 miejscem pierwszego magazynu energii, kt贸ry b臋dzie mia艂 pojemno艣膰 ponad 1000 MWh, co czyni go najwi臋kszym magazynem w Niemczech. Ilo艣膰 energii, kt贸r膮 mo偶na przechowywa膰 i pobiera膰 w ci膮gu 10 godzin, odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energi臋 prawie 300 gospodarstw domowych.
W ten spos贸b LEAG rozszerza swoj膮 dzia艂alno艣膰 o inne technologie magazynowania energii elektrycznej. Jednak, co warto podkre艣li膰 - warunkiem realizacji projektu H2UB jest wsparcie z dotacji, o kt贸r膮 firma z艂o偶y艂a ju偶 wniosek.
Budowa nowej rozdzielni 380 kV w izolacji gazowej (GIS) ma rozpocz膮膰 si臋 w 2025 roku. Po艂膮czy ona odnawialne 藕r贸d艂a energii w pobli偶u elektrowni Boxberg, GigaBateri臋 i elektrowni臋 wodorow膮, a tak偶e ustanowi po艂膮czenie z sieci膮 przesy艂ow膮 50 Hz.
H2UB jest cz臋艣ci膮 szeroko zakrojonego programu Gigawatt Factory firmy nale偶膮cej do LEAG. Drugi co do wielko艣ci producent energii elektrycznej w Niemczech nap臋dza ekspansj臋 wytwarzania energii elektrycznej ze 藕r贸de艂 odnawialnych, maj膮c na celu udost臋pnienie do 7 gigawat贸w zielonej energii elektrycznej do 2030 roku i do 14 gigawat贸w do 2040 roku. Inwestycje w rozbudow臋 pojemno艣ci magazynowych i rozw贸j elektrowni wodorowych s膮 kluczowymi elementami transformacji od konwencjonalnego dostawcy energii do szeroko zakrojonej firmy zajmuj膮cej si臋 transformacj膮 energetyczn膮.
Zdjecie: Flickr: LEAG_DE