Szpitalny Oddział Ratunkowy, w skrócie SOR, to miejsce, gdzie ratuje się życie. Warto wiedzieć, gdzie szukać pomocy w przypadku nagłego zachorowania, sytuacji zagrażającej życiu, czy zaostrzenia objawów choroby przewlekłej. Z naszego Poradnika Pacjenta dowiesz się, w których sytuacjach jechać na SOR, a kiedy warto skorzystać z pomocy placówek Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej?
W Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych udzielana jest pomoc pacjentom w stanach nagłego zagrożenia życia i zdrowia. Lekarz dyżurny SOR kieruje wyłącznie na badania i konsultacje niezbędne ze względu na stan nagły pacjenta.
Świadczenia zdrowotne, których udziela SOR, polegają na:
Do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego zgłoś się tylko w sytuacji stanu nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Jest to stan, który wymaga natychmiastowej diagnostyki i leczenia. Którego bezpośrednim skutkiem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu, uszkodzenie ciała lub utrata życia.
Zgłoś się na SOR, jeśli:
W przypadku łagodnych objawów choroby zgłoś się do placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
Czym jest triaż?
W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym nie obowiązuje kolejność zgłoszeń według czasu przybycia. To personel medyczny, na podstawie wstępnej oceny stanu zdrowia pacjentów, decyduje komu trzeba udzielić pomocy medycznej w pierwszej kolejności.
W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym prowadzi się tzw. triaż, który przeprowadza pielęgniarka, ratownik medyczny lub lekarz. W trakcie triażu zostaniesz przydzielony do jednej z pięciu kategorii zróżnicowanych pod względem stopnia pilności udzielenia pomocy medycznej.
Najważniejsze jest, aby w pierwszej kolejności pomoc otrzymali ci, których życie jest zagrożone. Zgodnie z zasadami triażu kolorem czerwonym oznaczani są pacjenci w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, którym należy udzielić natychmiastowej pomocy.
Kolor zielony i niebieski otrzymują pacjenci, których stan zdrowia jest mniej poważny, np. z drobnymi urazami, czy bólem, który nie ma ostrego charakteru. Tacy pacjenci będą czekali najdłużej – do 120 minut.
Dlatego w przypadku łagodnych objawów choroby w pierwszej kolejności udaj się do placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) lub Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, która jest otwarta od godziny 18.00 do 8.00 rano następnego dnia oraz całodobowo w weekendy i święta.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ: Gdzie do lekarza w nocy, w weekend i w święta?
Szpitalny Oddział Ratunkowy to nie przychodnia POZ, ani przychodnia specjalistyczna. Dlatego na SOR nie uzyskasz:
Zespół Ratownictwa Medycznego należy wezwać w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, nagłego pogorszenia się stanu osoby chorej, który może prowadzić do uszczerbku na zdrowiu.
Wezwij karetkę, kiedy m.in. doszło do:
Gdzie jest najbliższy SOR? Sprawdź na stronie swojego oddziału wojewódzkiego NFZ
Źródło: NFZ