Jak informuje Alivia - Fundacja Onkologiczna: Pacjenci w województwie dolnośląskim czekają aż 116 dni na rezonans magnetyczny i 26 na tomografię komputerową! Najdłużej na rezonans bo nawet 224 dni czeka się w Zgorzelcu.
Onkofundacja Alivia codziennie sprawdza długość kolejek do badań diagnostycznych w blisko 900 placówkach medycznych w Polsce. Na portalu Onkoskaner.pl pacjenci mogą wyszukać ośrodek, gdzie najszybciej wykonają badania w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Szybka diagnostyka jest niezwykle istotna, szczególnie w chorobie nowotworowej. Wczesne wykrycie raka może uratować życie. Niestety najnowsze wyniki zebrane przez Onkofundację Alivia pokazują, że w wielu województwach czas oczekiwania na wykonanie badań obrazowych przekracza 30 dni.
“Co roku w Polsce diagnozowanych jest ponad 170 tysięcy chorób nowotworowych, spora część z nich wykrywana jest w zaawansowanym stadium. Problemem jest niedostateczna profilaktyka, ale również kolejki - długi czas oczekiwania na pierwszą wizytę onkologiczną czy badania obrazowe” - mówi Aleksandra Ciompała, koordynatorka projektu Alivia Onkoskaner.
Jak sprawdzić gdzie kolejka jest najkrótsza?
Z pomocą przychodzi Onkofundacja Alivia, która umożliwia chorym na nowotwory, a także innym pacjentom wymagającym diagnostyki obrazowej sprawdzenie czasu oczekiwania na wykonanie badań w ponad 300 miastach w Polsce. Konsultanci Alivia regularnie dzwonią do ośrodków medycznych jako “tajemniczy pacjenci” w celu umówienia pierwszej wizyty onkologicznej czy badań obrazowych. W ten sposób uzyskują rzetelne dane o terminach, które następnie publikowane są na portalu Onkoskaner.pl
Niestety ostatnie wyniki zebrane przez Alivia nie napawają optymizmem. Średni czas oczekiwania w kraju w trybie normalnym na rezonans magnetyczny to 75 dni, na badanie PET-CT 42 dni, a na tomografię komputerową 32 dni.
“Czas oczekiwania na wykonanie badań w ramach NFZ jest bardzo różny w zależności od ośrodka. Podczas gdy w jednym szpitalu może wynosić parę dni, w innym może to być nawet kilka miesięcy. Zdarza się, że pacjent oczekuje kilka miesięcy na badanie, nie wiedząc że w innym ośrodku w tym samym województwie może je wykonać znacznie szybciej. Skutkuje to opóźnieniem w rozpoczęciu leczenia i tym samym zmniejsza szanse na wyzdrowienie” - mówi Aleksandra Ciompała, koordynatorka Alivia Onkoskaner.
W woj. dolnośląskim 26 dni na tomografię, 116 na rezonans.
Nowe dane z portalu Onkoskaner.pl pokazują, że na tomografię komputerową w trybie zwykłym czeka się w województwie dolnośląskim średnio 26 dni. Czas oczekiwania w trybie pilnym w woj. dolnośląskim skraca się średnio do 18 dni.
Na wykonanie rezonansu magnetycznego w trybie zwykłym chorzy czekają średnio 116 dni. Najdłuższa kolejka jest w Zgorzelcu i sięga 224 dni, a najkrótsza we Wrocławiu - 45 dni. Ze skierowaniem “na cito” pacjenci czekają średnio 95 dni.
W przypadku badania PET-CT średni czas oczekiwania w województwie dolnośląskim w trybie zwykłym i pilnym wynosi tyle samo - 27 dni.
Nie płać za badanie, skoro płacisz składkę NFZ.
W Polsce nie istnieje tzw. rejonizacja odnośnie miejsca wykonywania badań czy odbywania wizyty lekarskiej. Zanim chory podejmie decyzję o wykonaniu badania prywatnie warto sprawdzić jaki czas oczekiwania w ramach NFZ jest w innych placówkach medycznych w okolicy.
Źródło: Martyna Pawlikowska | Alivia