Uważajmy na zaskrońce i padalce. Nie róbmy im krzywdy!

Kilka cieplejszych dni sprawiło, że w naszych ogrodach, parkach i niestety drogach, możemy natknąć się na wygrzewające się zaskrońce i padalce.

Kilka cieplejszych dni sprawiło, że w naszych ogrodach, parkach i niestety drogach, możemy natknąć się na wygrzewające się zaskrońce i padalce.

Te niegroźne zwięrzęta nic nam nie zrobią. Warto jednak, żebyśmy i my zostawili je w spokoju.

Zaskrońce:
Podczas wycieczek do lasu można natknąć się na zaskrońce. Węże te zwykle wybierają nasłonecznione miejsca. Z daleka może wydawać się, że na kamieniu leży jeden duży zaskroniec. Jednak po chwili, kiedy podejdzie się bliżej, okaże się, że to jest samica ze swoimi adoratorami.

Zaskroniec zwyczajny to gatunek niejadowitego węża, podlegający ochronie. Zaskrońce są zwierzętami pożytecznymi – żywią się małymi gryzoniami (myszy, nornice), a także płazami i rybami. Polują wyłącznie na zwierzęta w ruchu.

Wąż ten występuje na terenie całej Europy, z wyjątkiem Szkocji i Irlandii. Zaskrońce lubią tereny podmokłe, bagienne, bliskość jezior i zbiorników, doskonale pływają i nurkują.

By odstraszyć drapieżnika, zaskrońce wydzielają nieprzyjemnie pachnącą ciecz, udając martwe zwierzę. Zagrożone wydają głośny syk.
Zaskrońce są pokarmem różnych zwierząt i przysmakiem bocianów. Często tracą ogony w kolizjach drogowych czy... w czyimś ogródku.

Polska nazwa zwierzęcia wiąże się z dwiema żółtymi plamami z tyłu głowy (za skroniami). Plamy te są otoczone wyraźną czarną linią, tworzącą obwódkę. Spód węża jest jasny – białokremowy z wyraźnymi czarnymi plamami.

Padalce
Beznoga jaszczurka, przypominająca węża. Jedną z cech odróżniających padalca od węża jest to, że głowa padalca jest zrośnięta z tułowiem bez żadnego zwężenia, trudno jest rozpoznać, gdzie kończy się jego głowa, a zaczyna, tułów. Kolejną różnicą jest obecność otworów usznych, których u węży brak.

Padalec, podobnie jak inne jaszczurki, broni się przed atakiem, odrzucając część własnego ogona. Długość jego ciała dochodzi do 50 cm, z czego połowa przypada na ogon. Poluje wieczorem i w nocy na nagie ślimaki, dżdżownice i owady. Jest jajożyworodny.

(opracowano na podstawie wiadomości Lasów Państwowych)

Uważajmy na te zwierzęta. Są bardzo cenne dla ekosystemu. Dlatego warto, gdy natkniemy się na nie na drodze odrzucić je na bok. Niestety wiele razy giną pod kołami samochodów, czy jednośladów.