Życie toczy się swoim torem. Zdarzyło się. Podjąłeś złą decyzję, zbłądziłeś, byłeś lekkomyślny, nieostrożny. W konsekwencji popełniłeś przestępstwo. Może myślałeś, że Cię to nie dotyczy i życie bardzo Cię zaskoczyło, a może tak wybrałeś.
Zaskoczyć najczęściej potrafią wypadki komunikacyjne. Jesteś sprawcą, pokrzywdzony odniósł ciężkie obrażenia, grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Przy ucieczce lub nietrzeźwości zagrożenie rośnie aż do 12 lat pozbawienia wolności, a obecnie prowadzone są prace ustawodawcze nad podniesieniem tych kar. Sprawcą wypadku można być przez nieostrożność, a lekkomyślność to z kolei często bójki pod lokalami, pobicia. Nie chcesz zrobić nikomu krzywdy, a jednak obrażenia ciała, lekkie, średnie, ciężkie, będą skutkować odpowiedzialnością. Konflikt sąsiedzki, szarpanina, popchnięcie, upadek ze schodów. I choć wczoraj o tym nawet nie myślałeś, dzisiaj stałeś się sprawcą.
Może być tak, że Sąd skaże Cię wyrokiem na karę pozbawienia wolności. Choć oczywiście karę pozbawienia wolności Sąd orzeka w ostateczności. O ile to możliwe, w pierwszej kolejności raczej sięgnie po grzywnę, ograniczenie wolności /popularne „odróbki”/ i karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Kiedy masz jednak do czynienia z wyrokiem skazującym na karę pozbawienia wolności /popularnie „na twardo”/ i jest on już prawomocny, lada chwila możesz się spodziewać korespondencji z Zakładu Karnego, czyli wezwania w celu odbycia kary, na konkretną datę w konkretnym Zakładzie Karnym.
Prawdopodobnie nigdy nie będzie dobrego momentu w naszym życiu, aby tę karę odbyć, bo rodzina, bo ślub, bo dziecko, bo akurat podjąłeś fajną pracę, bo nie jesteś gotów, bo zwyczajnie się boisz. Zawalcz.
Możesz podjąć próbę przekonania wymiaru sprawiedliwości, że natychmiastowe pozbawienie wolności nie jest konieczne i celowe. Służy temu wniosek o odroczenie wykonania kary. Wykonanie kary obowiązkowo Sąd odroczy z powodu choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie tej kary.
Możesz wnieść o odroczenie wykonania kary, jeżeli jej natychmiastowe wykonanie pociągnie dla Ciebie lub Twojej rodziny zbyt ciężkie skutki. Takie odroczenie wykonania kary Sąd może orzec na rok. We wniosku trzeba przekonać Sąd o istnieniu wyjątkowych okoliczności, a z pewnością będą nimi urodzenie się dziecka, zaplanowany ślub, uzyskanie dobrze rokującej pracy, której wynagrodzenie przeznaczone jest na utrzymanie rodziny, choroba członka rodziny i konieczność opieki nad nim. Okoliczności te muszą być udowodnione, aby Sąd nie miał wątpliwości.
W przypadku ciężarnej oraz osoby samotnie sprawującej opiekę nad dzieckiem sąd może odroczyć wykonanie kary na okres do 3 lat po urodzeniu dziecka. Odraczając wykonanie kary, sąd może zobowiązać do podjęcia starań o znalezienie pracy zarobkowej, zgłaszania się do wskazanej jednostki Policji w określonych odstępach czasu lub poddania się odpowiedniemu leczeniu, lub rehabilitacji, oddziaływaniom terapeutycznym lub uczestnictwu w programach korekcyjno-edukacyjnych.
Pytanie, co jeśli mimo wszystko sąd nie odroczył wykonania kary lub odroczył, ale upłynął okres jej odroczenia. Wtedy można jeszcze wnieść do Sądu o zarządzenie wykonania kary w systemie dozoru elektronicznego /popularnie „opaska”/. Polega to na tym, że formalnie odbywamy karę pozbawienia wolności, lecz nie w zakładzie karnym, a w miejscu zamieszkania. Taki system odbywania kary również wiąże się z pozbawieniem wolności, bowiem zobowiązani jesteśmy do przebywania w określonym miejscu, a ewentualne jego opuszczenie warunkowanego jest zgodą organu dozorującego.
Obecnie Sąd może zastosować dozór w przypadku orzeczenia kary pozbawienia wolności nieprzekraczającej jednego roku i 6 miesięcy oraz pod warunkiem, że nie jesteś recydywistą, czyli nie odbywałeś poprzednio kary pozbawienia wolności przez co najmniej niż 6 miesięcy, a nadto, jeżeli jest to wystarczające do osiągnięcia celów kary i masz określone miejsce stałego pobytu.
Jeżeli mieszkasz wspólnie z inną osobą, potrzebna będzie jej pisemna zgoda, obejmująca umożliwienie podmiotowi dozorującemu przeprowadzanie kontroli.
Zatem jeżeli znalazłeś się w trudnej sytuacji, warto pamiętać, że wymiar sprawiedliwości nie tylko bezdusznie wymierza kary, ale ma środki, które umożliwiają indywidualne podejście do osoby skazanej.
Podstawy prawne: Rozdział VII a, Oddział 10 Kodeksu Karnego Wykonawczego.