W Goerlitz powstanie nowa siedziba polsko-niemieckiego instytutu badawczego

Na polsko-niemieckim pograniczu powstanie nowa siedziba instytutu badawczego CASUS, którego partnerem jest Uniwersytet Wrocławski. 4 września w Goerlitz przedstawiciele niemieckiego rządu i regionalnego rządu w Saksonii podpisali porozumienie o finansowaniu ośrodka.

Na polsko-niemieckim pograniczu powstanie nowa siedziba instytutu badawczego CASUS, którego partnerem jest Uniwersytet Wrocławski. 4 września w Goerlitz przedstawiciele niemieckiego rządu i regionalnego rządu w Saksonii podpisali porozumienie o finansowaniu ośrodka.

CASUS - Centrum Badań Zaawansowanego Rozumienia Systemów (Center for Advanced Systems Understanding) zostało założone w 2019 roku w Goerlitz. Uniwersytet Wrocławski jest jednym z pięciu partnerów założycieli centrum. Poza wrocławską uczelnią partnerami projektu są: Centrum Helmholtza Drezno-Rossendorf (HZDR), Centrum Badań nad Środowiskiem Helmholtza w Lipsku (UFZ), Instytut Biologii Molekularnej i Genetyki Maxa Plancka w Dreźnie (MPI-CBG) oraz Uniwersytet Techniczny w Dreźnie (TUD).

„Centrum, po dwóch latach przeszło właśnie pomyślną ewaluację. W sobotę premier Saksonii Michael Kretschmer oraz wiceminister niemieckiego Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych prof. Wolf-Dieter Lukas podpisali deklarację finansowania polsko-niemieckiego instytutu badawczego” – poinformował w komunikacie Uniwersytet Wrocławski.

Zgodnie z umową projekt CASUS ma zapewnione finansowanie na poziomie 15 mln euro rocznie do 2038 roku. Pieniądze na działanie polsko-niemieckiego ośrodka przeznaczą wspólnie niemiecki rząd w Berlinie i rząd regionalny w Saksonii.

Na nową siedzibę instytutu przeznaczono zrujnowaną fabrykę kondensatorów położoną bezpośrednio nad Nysą Łużycką. W przyszłości pracę w ośrodku znajdzie prawie dwustu naukowców.

„Region między Dreznem a Wrocławiem musi wzrastać razem. Pośrodku tej przestrzeni jest Goerlitz. Tu mieści się CASUS, by dać możliwość wymiany wiedzy naukowcom z uniwersytetów we Wrocławiu i Dreźnie. Dlatego, jest naturalnym partnerem zarówno dla Drezna jak i Wrocławia i jednocześnie katalizatorem pozwalającym na szybszy rozwój naukowy całego regionu” – powiedział dyrektor CASUS, prof. Roland Sauerbrey.

Premier Saksonii Michael Kretschmer wyraził nadzieję, że CASUS znacząco wzmocni atrakcyjność Goerlitz jako ośrodka badań naukowych. „CASUS już dziś zdołał przyciągnąć do Goerlitz ekspertów z całego świata, którzy wnoszą na ten teren istotne know-how. Ta wiedza jest nam potrzebna, po to, aby w przyszłości móc sprostać takim tematom, jak sztuczna inteligencja czy oprogramowanie badawcze typu Open Source” – wskazał.

Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Przemysław Wiszewski podkreślił, że uczelni zależy na tym, aby wspólnie z innymi silnymi ośrodkami naukowymi w regionie - szkołami wyższymi w Dreźnie, Lipsku, Brnie czy Pradze stworzyć silny ponadgraniczny klaster badawczy, w którym naukowcy z całego świata będą prowadzić międzynarodowe badania.

Dlatego też 4 września rektor uczelni podpisał z zarządem Centrum Helmholtza list intencyjny dotyczący poszerzenia współpracy. W przyszłości Drezdeńskie Centrum Badawcze planuje jeszcze ściślej współpracować z Uniwersytetem Wrocławskim. Już teraz prowadzone są wspólne badania. 

Źródło: PAP | Agata Tomczyńska | Nauka w Polsce