Polska strona jest zbulwersowana decyzją Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Prezentujemy najciekawsze komentarze względem tej, krzywdzącej nasz region decyzji!
PGE:
Decyzja #TSUE to droga do dzikiej transformacji energetycznej. Unijny #zielonyład na naszych oczach ponosi porażkę!!! #SprawiedliwaTransformacja
#TSUE, kiedy zamkniecie czeską kopalnię #Nochten w Zagłębiu Łużyckim, 60 km w linii prostej od KWB #Turów?
#TSUE, kiedy zamkniecie kopalnię #Jänschwalde, która znajduje się w Zagłębiu Łużycki i emituje ponad 7,4 mln ton rocznie?
#TSUE, kolejna kopalnia znajdująca się w Niemczech a należąca do czeskiego koncernu energetycznego, #WelzowSüd. Kiedy zamknięcie? Kopalnia emituje 16 mln ton rocznie! 147 km od KWB #Turów!
Arkadiusz Koper (radca prawny, Dyrektor Pionu Prawa i Zarządzania Grupą Kapitałową PGE)
Orzeczenie #TSUE jest niewykonalne, ponieważ Polska jako kraj nie może nakazać żadnej spółce prawa prywatnego zaprzestania legalnie prowadzonej działalności, w tym wypadku wydobycia węgla na podstawie legalnej i ważnej koncesji. Byłoby to naruszenie słusznych praw PGE i akcjonariuszy.
Anna Zalewska
Niesprawiedliwy, wbrew faktom i ustaleniom KE, polityczny wyrok TSUE, nakazujący zamknąć Turów. To początek sprawiedliwej transformacji czy kolejna odsłona wojny z polskim Rządem?
Michał Woś
Wyrok TSUE o zakazie wydobycia węgla brunatnego w Turowie to zamach na polskie bezpieczeństwo energetyczne. Elektrownia Turów to 8% naszego miksu.
Zapomnieli w wyroku przesądzić, czy mamy importować węgiel od Niemców (otwierają nowe odkrywki) czy od razu kupić niemiecki prąd.
Patryk Jaki
To orzeczenie to tak ogromny skandal, że nie powinno pozostawać bez rekacji. TSUE kolejny raz samozwańczo zabrał sobie polskie uprawnienia. Za chwile się okaże, że Polacy w ogóle nie mogą się rządzić we własnym kraju. Kolonia, której wydaje się polecenia.
NSZZ Solidarność
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” żąda natychmiastowego i jednoznacznego stanowiska polskiego rządu wobec oburzającej decyzji TSUE, nakazującej wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. To idiotyczny i bardzo groźny wyrok, bo oznacza, że TSUE pod byle pretekstem może zamknąć każdą przygraniczną kopalnię w Polsce. A to z kolei oznacza, że całe porozumienie górnicze podpisane niedawno na Śląsku można wyrzucić do kosza. Jak się bowiem okazuje, to nie polski rząd, ale Unia Europejska będzie podejmowała decyzje. (Więcej tutaj).
Cezary Przybylski
Decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązującą Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów odbieram jako społecznie i gospodarczo niesprawiedliwą, krzywdzącą oraz szkodliwą, która skutkować będzie dramatem tysięcy mieszkańców zachodniej części Dolnego Śląska, mających miejsca pracy w Zagłębiu Turoszowskim i związanych gospodarczo z działalnością kompleksu w Turowie.
Ta niezwykle trudna sytuacja, w której znalazło się tysiące mieszkańców powiatu zgorzeleckiego, musi zostać rozwiązana w sposób uwzględniający dobro mieszkańców Dolnego Śląska i bezpieczeństwo energetyczne Polski. Pilnie potrzebne są rozmowy na szczeblu rządowym z aktywnym zaangażowaniem samorządu lokalnego oraz naszych partnerów z sąsiadującego z Dolnym Śląskiem czeskiego Kraju Libereckiego.
Marek Łapiński
Od wielu tygodni i miesięcy #KoalicjaObywatelska w Sejmiku #DolnyŚląsk ostrzegała i apelowała do Premiera Morawieckiego i Marszałka Przybylskiego o realne, a nie propagandowe działania w sprawie kopalni #Turów. To co dzieje się po decyzji TSUE jest konsekwencją zaniedbań władz.
Janusz Steinhoff, były wicepremier, minister gospodarki i ekspert rynku energetycznego.
Ten wyrok jest wielkim zaskoczeniem. Ani analitycy, ani obserwatorzy nie spodziewali się takiej decyzji. Przygotowani byliśmy na pogłębioną dyskusję, ale nie zatrzymanie z dania na dzień kopalni, a co za tym idzie działania elektrowni, która ma istotny udział w bilansie energetycznym w naszym kraju - mówi Janusz Steinhoff, były wicepremier, minister gospodarki i ekspert rynku energetycznego.
To nieprzemyślana decyzja i nieracjonalna decyzja. Nie wydarzyło się w ostatnim czasie nic, co wymagałoby tak radykalnych posunięć ze strony Trybunału - twierdzi były wicepremier.
Sąd unijny nakazał Polsce natychmiastowe zaprzestanie wydobycia w kopalni Turów. Do czasu wydania wyroku w sprawie naszego pozwu przeciwko Polsce o naruszenie prawa UE. Jestem niezmiernie szczęśliwy i chciałbym podziękować wszystkim, którzy w tej chwili pomagają nam w prawnej walce o nasze zdrowe środowisko - komentuje Minister Środowiska Czech - Richard Brabec. - Jesteśmy przekonani, że Polska naruszyła prawo Unii Europejskiej, zezwalając na ekspansję wydobycia węgla brunatnego w bliskim sąsiedztwie naszej republiki i Niemiec. Ta działalność wpływa niekorzystnie nie tylko na prawo mieszkańców pogranicza czesko-polskiego do wody, ale także na stan wód gruntowych oraz jakość środowiska i własności naszych obywateli. Wierzymy, że Trybunał Sprawiedliwości spotka się z nami w możliwie najkrótszym terminie.