Co zrobi膰 z barszczem?

NIK o zapobieganiu rozprzestrzeniania si臋 barszczy kaukaskich w Polsce.

NIK o zapobieganiu rozprzestrzeniania si臋 barszczy kaukaskich w Polsce.

Brak ca艂o艣ciowej diagnozy zagro偶enia barszczami kaukaskimi (Sosnowskiego i Mantegazziego) niezdefiniowanie niezb臋dnych dzia艂a艅 zwi膮zanych z ich zwalczaniem, brak sp贸jnego i ca艂o艣ciowego systemu nadzoru oraz finansowania ich niszczenia jak r贸wnie偶 brak kompleksowych dzia艂a艅 zwalczaj膮cych to g艂贸wne przyczyny rozprzestrzeniania si臋 tych niezwykle gro藕nych dla 偶ycia i zdrowia ro艣lin. Mimo licznych stara艅, g艂贸wnie samorz膮d贸w, barszcze kaukaskie zajmuj膮 coraz wi臋kszy obszar Polski. Dotychczasowe pr贸by likwidacji stanowisk tych ro艣lin nie przynios艂y oczekiwanych rezultat贸w.

Barszcze kaukaskie w przesz艂o艣ci by艂y rozpowszechniane jako ro艣liny ozdobne, miododajne lub pastewne. W latach 70. I 80. poprzedniego stulecia barszcz Sosnowskiego uprawiano praktycznie w ca艂ej Polsce, jako ro艣lin臋 pastewn膮. Po kilkunastu latach, ze wzgl臋du na zmieniony smak mi臋sa i mleka, zaprzestano jego uprawy, jednak偶e nie przeprowadzono skutecznej likwidacji istniej膮cych stanowisk tych ro艣lin. W konsekwencji barszcz Sosnowskiego z biegiem lat zajmowa艂 nowe tereny i obecnie wyst臋puje praktycznie w ca艂ej Polsce.

Barszcz Sosnowskiego i barszcz Mantegazziego s膮 ro艣linami inwazyjnymi, pochodz膮cymi z rejonu Kaukazu, niezwykle trudnymi do zwalczania, 艂atwo zajmuj膮cymi nowe tereny i powoduj膮cymi degradacj臋 艣rodowiska przyrodniczego, przy tym s膮 niebezpieczne dla ludzi i zwierz膮t, gdy偶 ich soki oraz wydzielane przez nie w upalne dni zwi膮zki w postaci aerozoli, mog膮 powodowa膰 powa偶ne oparzenia.

Barszcze kaukaskie osi膮gaj膮 nawet pi臋膰 metr贸w wysoko艣ci, maj膮 masywne li艣cie, grube 艂odygi i pot臋偶ne korzenie. Kwitn膮 w okresie czerwiec-sierpie艅, wydaj膮c nawet 100 000 nasion, kt贸re rozprzestrzeniaj膮 si臋 zar贸wno z wiatrem, jak i wod膮.

Morfologiczne podobie艅stwo barszczu Sosnowskiego i barszczu Mantegazziego powoduje, 偶e s膮 one trudne do rozr贸偶nienia. Jednym ze sposob贸w zwalczania tych ro艣lin jest ich koszenie, wskutek kt贸rego odrastaj膮ce osobniki s膮 zazwyczaj mniejsze i mniej masywne, przez co zacieraj膮 si臋 g艂贸wne r贸偶nice w ich wygl膮dzie. Dodatkowo oba typy barszczy wyst臋puj膮 na tych samych terenach. Dlatego te偶 cz臋sto ro艣liny te traktowane s膮 艂膮cznie i uznawane za barszcz Sosnowskiego.

Prowadzone badania wskazuj膮, 偶e je艣li nie podejmie si臋 skutecznego zwalczania barszcze kaukaskie b臋d膮 rozprzestrzenia膰 si臋 szybko, zajmuj膮c nowe tereny wok贸艂 wyst臋puj膮cych ju偶 stanowisk. Z monitoringu prowadzonego przez o艣rodki naukowe i organizacje pozarz膮dowe wynika, 偶e efektywno艣膰 dotychczasowego zwalczania barszczy kaukaskich jest niewielka i ro艣liny te nadal si臋 rozprzestrzeniaj膮.

NIK skontrolowa艂a: Ministerstwo 艢rodowiska, Generaln膮 Dyrekcj臋 Ochrony 艢rodowiska, Narodowy Fundusz Ochrony 艢rodowiska i Gospodarki Wodnej, pi臋膰 wojew贸dzkich funduszy ochrony 艣rodowiska i gospodarki wodnej oraz 21 urz臋d贸w miast i gmin. NIK skierowa艂a te偶 pytania w badaniu kwestionariuszowym do 652 miast i gmin z ca艂ego kraju. Kontrola obj臋艂a lata 2013-2019 (do czasu zako艅czenia czynno艣ci kontrolnych).

Najwa偶niejsze ustalenia kontroli
W zwi膮zku z konieczno艣ci膮 wdro偶enia wymog贸w wynikaj膮cych z rozporz膮dzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie dzia艂a艅 zapobiegawczych, Generalna Dyrekcja Ochrony 艢rodowiska (GDO艢) przekaza艂a w 2015 r. Ministrowi 艢rodowiska projekt za艂o偶e艅 do zmian w ustawie o ochronie przyrody. Jednak z uwagi na rozleg艂o艣膰 tej nowelizacji w Ministerstwie zdecydowano o przygotowaniu odr臋bnego aktu prawnego. Projekt ustawy przygotowany przez GDO艢 zosta艂 przekazany Ministrowi 艢rodowiska 31 sierpnia 2016 r. Po zmianach i konsultacjach ostatnia wersja projektu przygotowana przez Ministerstwo pochodzi z 11 lipca 2019 r. Prace nad projektem ustawy nie zosta艂y dotychczas zako艅czone. Zosta艂 on skierowany do rozpatrzenia przez Komisje Prawnicz膮 Rz膮dowego Centrum Legislacji.

Przewlek艂e prowadzenie prac zwi膮zanych z opracowaniem przepis贸w w Polsce sprawi艂o, 偶e do dnia zako艅czenia kontroli, tj. 11 wrze艣nia 2019 r., nie wdro偶ono plan贸w dzia艂ania w celu rozwi膮zania kwestii priorytetowych dr贸g przenoszenia oraz metod zwalczania lub kontroli barszczy. A to oznacza, 偶e nie dotrzymano terminu rozporz膮dzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, kt贸ry dla barszczu Sosnowskiego up艂yn膮艂 14 lipca 2019 r.

Na szczeblu krajowym nie dokonano ca艂o艣ciowej diagnozy zagro偶enia barszczami kaukaskimi oraz nie zdefiniowano niezb臋dnych dzia艂a艅 zwi膮zanych z ich zwalczaniem. Nie oszacowano r贸wnie偶 potrzebnych 艣rodk贸w dla skutecznego zahamowania ich ekspansji.

W ramach realizowanego przez GDO艢 Projektu Opracowanie zasad kontroli i zwalczania inwazyjnych gatunk贸w obcych wraz z przeprowadzeniem pilota偶owych dzia艂a艅 i edukacj膮 spo艂eczn膮 (w skr贸cie IGO) stworzono system informatyczny, w kt贸rym zamieszczono informacje o lokalizacji barszczy kaukaskich. Dane o wyst臋powaniu barszczy kaukaskich w poszczeg贸lnych gminach zbierali wojewodowie na polecenie Podsekretarza Stanu Ministerstwa Spraw Wewn臋trznych, przy czym zar贸wno Ministerstwo Spraw Wewn臋trznych, jak i wojewodowie nie przekazywali tych danych do Ministerstwa 艢rodowiska, GDO艢 czy Narodowego Funduszu Ochrony 艢rodowiska i Gospodarki Wodnej (NFO艢iGW). Jedynie trzech marsza艂k贸w wojew贸dztw (zachodniopomorski, 艂贸dzki i podlaski) zleci艂o rozeznanie, gdzie i jakie powierzchnie zajmuj膮 barszcze.

Wi臋kszo艣膰 skontrolowanych gmin przeprowadzi艂a inwentaryzacj臋 w oparciu o zg艂oszenia, otrzymywane od mieszka艅c贸w, so艂tys贸w lub innych podmiot贸w, kt贸re pracownicy Urz臋du weryfikowali w terenie. W niekt贸rych gminach zamieszczano w prasie lokalnej lub na tablicach og艂osze艅 pro艣by o zg艂aszanie lokalizacji barszczy kaukaskich. Informacje o lokalizacji barszczy kaukaskich przekazywali r贸wnie偶 pracownicy, kt贸rzy w ramach wykonywania innych obowi膮zk贸w (np. wycinki drzew), stwierdzili wyst臋powanie barszczy kaukaskich.

Ponad 28% gmin - respondent贸w uczestnicz膮cych w badaniu kwestionariuszowym przeprowadzonym przez NIK nie inwentaryzowa艂o stanowisk barszczy kaukaskich, a niewiele ponad po艂owa przeprowadzi艂a j膮 tylko na cz臋艣ci obszaru gminy. Stanowiska barszczy kaukaskich zosta艂y zidentyfikowane na terenie 236 z 652 zapytanych przez NIK gmin (36,2%). Wed艂ug otrzymanych informacji, barszcze kaukaskie nie wyst臋powa艂y na terenie 291 gmin (44,6%). Brak rzetelnych danych w gminach o skali wyst臋powania barszczy kaukaskich wskazuje, 偶e zbierane przez r贸偶ne podmioty informacje w znacznym stopniu by艂y niekompletne.

Dotychczas nie opracowano sp贸jnego i ca艂o艣ciowego systemu finansowania zwalczania barszczy kaukaskich. 艢rodki na zwalczanie przekazywane by艂y przez Narodowy i wojew贸dzkie fundusze ochrony 艣rodowiska oraz w ramach projekt贸w unijnych. W okresie obj臋tym kontrol膮 narodowy fundusz, w odniesieniu do barszczy kaukaskich dzia艂a艂 incydentalnie, co nie stanowi艂o elementu szerszego programu post臋powania z tymi ro艣linami. Z powodu ograniczonego planu eliminacji barszczy kaukaskich NFO艢iGW uniewa偶ni艂 w 2015 r. nab贸r wniosk贸w o dofinansowanie zwalczania barszczy. Poszczeg贸lne wojew贸dzkie fundusze przyj臋艂y odmienne systemy dofinansowywania walki z tymi ro艣linami, a niekt贸re w og贸le nie przeznacza艂y 艣rodk贸w na ich zwalczanie. Przyk艂adem mo偶e by膰 WFO艢iGW w Bia艂ymstoku. W 2018 r., mimo uruchomienia skierowanego do gmin wojew贸dztwa podlaskiego programu dotacyjnego, nie wp艂yn膮艂 偶aden wniosek o dofinansowanie i w rezultacie program zosta艂 zamkni臋ty. W 2019 r. WFO艢iGW w Olsztynie nie opracowa艂 programu dotacyjnego na zwalczanie barszczy kaukaskich, argumentuj膮c swoj膮 decyzj臋 nik艂ym zainteresowaniem gmin takim dofinansowaniem oraz ograniczonymi 艣rodkami Funduszu. W latach 2017-2018 o 艣rodki z Funduszu na likwidacj臋 barszczy kaukaskich stara艂o si臋 odpowiednio: pi臋膰 (4,3%) i sze艣膰 (5,2%) gmin z terenu wojew贸dztwa warmi艅sko-mazurskiego. W ocenie NIK jednym z powod贸w niskiego zainteresowania dofinansowaniem zwalczania barszczy kaukaskich mo偶e by膰 brak wiedzy w samorz膮dach o mo偶liwo艣ci ubiegania si臋 o takie 艣rodki. Z badania kwestionariuszowego wynika, 偶e 109 z 201 (ponad po艂owa) gmin, kt贸re nie ubiega艂y si臋 o dofinansowanie nie wiedzia艂o o mo偶liwo艣ci uzyskania takiego wsparcia. Potwierdzi艂y to wyniki kontroli. A偶 11 gmin, z 21 skontrolowanych, nie korzysta艂o z dofinansowania WFO艢iGW.

Nie wszystkie gminy zwalcza艂y barszcze kaukaskie kompleksowo i systematycznie, co nie przynosi艂o oczekiwanych rezultat贸w. Niekt贸re zwalcza艂y barszcze kaukaskie wy艂膮cznie na terenach b臋d膮cych w ich zarz膮dzie, obejmuj膮c dzia艂aniami zaledwie kilka lub kilkana艣cie procent teren贸w zaj臋tych przez stanowiska barszczy kaukaskich. Barszcze kaukaskie na terenach skontrolowanych gmin by艂y najcz臋艣ciej zwalczane poprzez koszenie (powtarzane kilkakrotnie w trakcie sezonu wegetacyjnego) lub opryski chemiczne.

W latach 2013 - 2019 a偶 w dziewi臋ciu gminach, z 21 skontrolowanych, nie przeprowadzano likwidacji barszczy kaukaskich na terenach, kt贸re nie by艂y w ich zarz膮dzie. W jednej z gmin, w przypadku ustalenia, 偶e barszcz ro艣nie na gruntach prywatnych, prowadzono rozmowy z w艂a艣cicielem gruntu informuj膮c o szkodliwo艣ci ro艣liny oraz wyja艣niaj膮c potrzeb臋 i spos贸b jej usuni臋cia. Niekt贸re gminy, w okresie obj臋tym kontrol膮 zmienia艂y zdanie i rozpoczyna艂y likwidacj臋 barszczy w miejscach, w kt贸rych one wyst臋puj膮. Zwalczaniem obejmowano barszcz na dzia艂kach nienale偶膮cych do gminy, je偶eli ro艣liny mog艂y stwarza膰 realne zagro偶enie dla ludzi (ros艂y w miejscach og贸lnodost臋pnych, nieogrodzonych i ucz臋szczanych przez mieszka艅c贸w, np. parki, ronda), a ich w艂a艣ciciele nie podejmowali likwidacji tych ro艣lin lub dzia艂ania te nie by艂y skuteczne. Wyniki kontroli NIK wskazuj膮, 偶e osoby fizyczne, w艂a艣ciciele nieruchomo艣ci, ch臋tnie udost臋pniaj膮 je w celu zwalczania ro艣lin, poniewa偶 ze wzgl臋du na wysokie koszty i ryzyko poparzenia nie chc膮 robi膰 tego samodzielnie.

W ocenie NIK brak przepis贸w wskazuj膮cych podmiot zobowi膮zany do usuwania barszczy kaukaskich z teren贸w, kt贸re nie s膮 w zarz膮dzie gminy uniemo偶liwia prawid艂owe zwalczanie tych ro艣lin. Brak takich regulacji utrudnia r贸wnie偶 w艂a艣cicielom nieruchomo艣ci, poszkodowanym na skutek zaniechania zwalczania tych ro艣lin przez w艂a艣cicieli nieruchomo艣ci s膮siednich, skuteczne dochodzenie swoich praw. Granica dzia艂ki przecie偶 nie chroni przed emisj膮 substancji toksycznych ani rozprzestrzenianiem si臋 nasion. Jednak偶e skuteczne wyst膮pienie z roszczeniem o naprawienie szkody lub zado艣膰uczynienie, ze wzgl臋du na brak prawnego obowi膮zku usuwania tych ro艣lin przez podmioty prywatne oraz konieczno艣膰 udowodnienia 藕r贸d艂a rozprzestrzeniania, mo偶e okaza膰 si臋 niezwykle trudne.

Brak jest r贸wnie偶 jednoznacznych przepis贸w prawa okre艣laj膮cych w艂a艣ciwy spos贸b utylizacji pozosta艂o艣ci barszczy po przeprowadzonych zabiegach. W konsekwencji tylko w niekt贸rych gminach poddawano je zniszczeniu. Ze wzgl臋du na zawarto艣膰 substancji toksycznych nie powinny by膰 spalane w niekontrolowanych warunkach ani poddawane kompostowaniu.

W 14 z 21 skontrolowanych gmin, nie obowi膮zywa艂y zasady utylizacji pozosta艂o艣ci po barszczach kaukaskich, przy czym w dw贸ch z nich w og贸le nie zwalczano tych ro艣lin. Pozosta艂o艣ci po barszczach kaukaskich pozostawiano w miejscu przeprowadzenia zabiegu, by w naturalny spos贸b wysch艂y i roz艂o偶y艂y si臋. W pozosta艂ych gminach przyjmowano r贸偶ne sposoby ich utylizacji. Przyk艂adowo 艣ci臋te ro艣liny i p臋dy z korzeniami gromadzono w workach, kt贸re szczelnie zamykano do ca艂kowitego rozk艂adu, a nast臋pnie poddawano kompostowaniu.

W ochronie przed zagro偶eniami ze strony barszcz贸w i ich zwalczaniu ogromn膮 rol臋 odgrywa edukacja. W ocenie NIK przyczyni艂a si臋 do zwi臋kszenia 艣wiadomo艣ci o szkodliwo艣ci tych ro艣lin. Konieczne jest jednak lepsze rozpropagowanie informacji o mo偶liwo艣ciach uzyskania z WFO艢iGW dofinansowania na zwalczanie tych ro艣lin.

W 2014 r. na zlecenie GDO艢 opracowano Wytyczne dotycz膮ce zwalczania barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) i barszczu Mantegazziego (Heracleum mantegazzianum) na terenie Polski. Jest to dokument ekspercki, a wi臋c nie ma obowi膮zku jego stosowania. W wytycznych przedstawiono charakterystyk臋 barszczy kaukaskich, w tym histori臋, stan i prognoz臋 inwazji gatunku w Polsce, oraz metody ich zwalczania, jak r贸wnie偶 analiz臋 prawn膮 wraz z propozycj膮 rekomendowanych zmian. Jedn膮 z proponowanych zmian jest konieczno艣膰 traktowania odpad贸w uzyskiwanych w wyniku zwalczania barszczy kaukaskich jako niebezpiecznych. O powstaniu Wytycznych zosta艂y oficjalnie poinformowane wszystkie gminy. Te, by podnie艣膰 艣wiadomo艣膰 mieszka艅c贸w, zamieszcza艂y na swoich stronach internetowych informacje o sposobie post臋powania z tymi ro艣linami, zawieraj膮ce linki odsy艂aj膮ce do innych stron o podobnej tematyce. Informacje o barszczach kaukaskich zamieszczano r贸wnie偶 na tablicach og艂osze艅 oraz w prasie lokalnej. Przekazywane by艂y r贸wnie偶 do szk贸艂 i przedszkoli lub organizowano w nich prelekcje. W miejscach, w kt贸rych wyst臋powa艂o du偶e nat臋偶enie ruchu zamieszczano tablice ostrzegawcze.

Wnioski
Bior膮c pod uwag臋 wyniki kontroli przedstawione w niniejszej informacji, NIK wnioskuje do Ministra Klimatu o:

  • Pilne doko艅czenie prac nad projektem ustawy o gatunkach obcych i przekazanie projektu do dalszych prac legislacyjnych.
  • Okre艣lenie w przepisach wykonawczych zasad utylizacji pozosta艂o艣ci barszczy kaukaskich po wykonanych zabiegach ich likwidacji.

殴r贸d艂o: Najwy偶sza Izba Kontroli聽