Bielik to najwi臋kszy drapie偶ny ptak wyst臋puj膮cy w naszym kraju. Rozpi臋to艣膰 skrzyde艂 mo偶e osi膮ga膰 do 2,5m, d艂ugo艣ci cia艂a to oko艂o 90cm, a masa cia艂a to a偶 6kg. Por贸wnuj膮c wag臋 do znanego wszystkim gawrona odwiedzaj膮cego miejskie parki, kt贸ry wa偶y 450 gram, wida膰 jak pot臋偶nym ptakiem jest bielik. W Polsce mamy najwi臋ksz膮 populacj臋 bielika w Europie 艢rodkowej - ponad siedemset par tych ptak贸w razem z m艂odymi. Te pi臋kne ptaki obserwowa艂em oczywi艣cie w Borach Dolno艣l膮skich, w okolicach W臋gli艅ca. Kilkakrotnie udawa艂o mi si臋 te偶 zaobserwowa膰 bielika na zbiorku zaporowym Witka w Niedowie.
Doros艂e ptaki prowadz膮 osiad艂y tryb 偶ycia. Tworz膮 trwa艂e, wierne pary. Poszukiwanie nowego partnera nast臋puje dopiero po 艣mierci poprzedniego. Bieliki buduj膮 jedne z najwi臋kszych gniazd. U偶ywane przez wiele lat gniazdo mo偶e mie膰 艣rednic臋 ponad dw贸ch metr贸w i wa偶y膰 kilkaset kilogram贸w. W Polsce bieliki gnie偶d偶膮 si臋 zazwyczaj na sosnach. Para bielik贸w wychowuje dwoje, a kiedy nie brakuje pokarmu nawet troje piskl膮t. Podstaw膮 diety bielika s膮 ryby, ptaki wodne, ale te偶 nielicznie 艂apie zaj膮ce, m艂ode sarny a nawet warchlaki dzik贸w. W okresie zimowym 偶ywi si臋 g艂贸wnie padlin膮.
Bielik w naturalnych warunkach mo偶e do偶ywa膰 wieku 30 lat. Dzi臋ki ochronie miejsc gniazdowania bielik przesta艂 by膰 w naszym kraju rzadko艣ci膮 (Prze艣ladowania ze strony cz艂owieka sprawi艂y, 偶e w latach 50si膮tych XX w, w Polsce 偶y艂o zaledwie 50 par) i jego liczebno艣膰 systematycznie wzrasta. Bielik z nielicznego sta艂 si臋 prawie pospolity. Mimo tego nadal wok贸艂 gniazd tworzy si臋 strefy ochronne, kt贸rych nie mo偶na przekracza膰:
Centrum wyst臋powania bielik贸w w Polsce jest Zalew Szczeci艅ski zamieszkuj膮 one licznie wysp臋 Uznam i Wolin. Na Pomorzu zachodnim znajduje si臋 ok. 180 par. Licznie zamieszkuje r贸wnie偶 Mazury, a znaczne populacje znajduj膮 si臋 na ziemi Lubuskiej i Dolno艣l膮skiej.
Najwi臋ksz膮 ostoj膮 bielika w naszym wojew贸dztwie, a tak偶e w po艂udniowo-zachodniej cz臋艣ci polski s膮 oczywi艣cie Bory Dolno艣l膮ski, kt贸re s膮 jednym z najwi臋kszych zwartym kompleksem le艣nym w Europie 艢rodkowej, a licznie znajduj膮ce si臋 艣r贸dle艣ne stawy w gm. W臋gliniec s膮 wy艣mienitym miejscem do obserwacji bielika gdzie w okresie jesiennym mo偶na zaobserwowa膰 nawet do kilkunastu osobnik贸w 偶eruj膮cych na spuszczonych stawach.
Mimo 偶e bielika nazywa si臋 potocznie or艂em tak naprawd臋 nim nie jest, nale偶y do rodziny myszo艂ow贸w. Bielik jest podobny do or艂a, przez d艂ugie lata uwa偶any by艂 za kr贸la ptak贸w. Najprawdopodobniej te偶 w godle polski widnieje w艂a艣nie bielik, cho膰 do dzi艣 trwa o to sp贸r.
Wi臋cej: www.rafalbojanowski.pl