Dzisiaj jest 27 kwie 2024, 0:36

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
Post: 11 lis 2008, 23:05 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 19 maja 2006, 8:07
Posty: 799
kk


Ostatnio zmieniony 30 sty 2012, 0:33 przez mieszczuch, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 lis 2008, 22:30 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 05 cze 2006, 10:13
Posty: 834
Lokalizacja: Zgorzelec
mieszczuch pisze:

11 listopada 1981 roku w sali teatralnej MDK, z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę odczytywałem przygotowaną przez siebie (pod okiem P.Grochali) pracę o Piłsudskim

W opisywanym czasie istniała alternatywa dla młodzieży. Marko też miał wybór.



Tak mieszczuch to były ciekawe czasy i ja tez wybrałem. Wówczas jako młody Komendant Hufca ZHP w Zgorzelcu, wraz z wieloma instruktorami młodzieżowymi, którzy dzisiaj pełnią często odpowiedzialne funkcje prezesów i dyrektorów w Zgorzelcu i wielu innych miastach, organizowaliśmy nie tylko akademie i odczyty referatów przygotowanych pod kierunkiem nauczycieli uczących zgodnie z programem obowiązującym w PRL , my wspieraliśmy wówczas ludzi starszych i niepełnosprawnych, którym nie miał kto pomóc przy zrobieniu zakupów, posiłku czy posprzątaniu w domu. Akcję Harcerskiej Pomocy prowadziłem wraz ze wspomnianymi, pełnymi zaangażowania ludźmi przez trzy lata.
To właśnie m.in. dlatego po 13 grudnia za łamanie zakazu organizowania spotkań z młodzieżowymi instruktorami wyprowadzony zostałem przez dwóch, uzbrojonych w automaty żołnierzy z hufca a rozmowa z Komendantem Miasta w ich asyście nie należała do przyjemnych. Funkcjonująca wówczas hufcowa sieć alarmowa dawała nam szanse zwołania instruktorów praktycznie w pół godziny, co wykorzystałem już następnego dnia po ogłoszeniu stanu wojennego.
Kiedy ty manifestowałeś ja przyjmowałem 60 tysięcy paczek z żywnością, przeznaczonych m.in. dla najbardziej potrzebujących i zagubionych w tamtych czasach. To tylko mała część działań jakie organizowaliśmy. Jak skończyło się to dla mnie to najlepiej wiem ja i moja rodzina.
Jeszcze jedno, jako Komendant Hufca byłem członkiem MOKON-u tam szukałem możliwości pozyskiwania środków na prowadzoną działalność, organizację zbiórek harcerskich, obozów wypoczynkowych itp. Jakie działania podejmowaliśmy mogą opowiedzieć Ci ludzie, którzy wyrośli dzisiaj na wspaniałych rodziców, którzy jeszcze teraz , potrafią zaśpiewać pieśń: "Komendancie wodzu nasz", "Nasz Polski lesie", "Szare Szeregi", "Nie pamiętasz". Wówczas wiedzieliśmy dzięki m.in. mojej pracy więcej o Piłsudskim, Powstaniu Warszawskim, współczesnej historii Polski niż większość dzisiejszej młodzieży, choć wiedza na ten temat była bardziej niedostępna.
I możesz sobie drwić z mojej działalności w tamtym okresie, to ja oświadczam, że jestem z niej dumny i mam tego potwierdzenie podczas spotkań z wieloma mieszkańcami naszego miasta, którzy niejednokrotnie przedstawiają mi swoje dzieci i ich dzieci mówiąc to jest ten druh, którego pokazywałem Ci na zdjęciu, z którym byłem na obozach w mołdości.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 lis 2008, 23:40 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 maja 2006, 11:21
Posty: 1716
Lokalizacja: zza rogu...
Nie no, nie dajmy się zwariować!!!

Mieszczuch, którego podstawowym i chyba jedynym zajęciem w późniejszym okresie był nielegalny handel walutą, który spędzał "pracowicie" czas pomiędzy imprezami w drogich hotelach Szklarskiej Poręby, Karpacza, Bolesławca itd., a "zarabianiem na chleb" stercząc pod granicą i "wymieniając" marki na złotówki i odwrotnie,..teraz oskarża wszystkich naokoło o brak działań, czy też działania w jego mniemaniu niepoprawne. Jak wyglądało ówczesne życie owego "moralisty", jak również sposób na szybki zarobek, którym mieszczuch wówczas nie gardził, niemal ze szczegółami ukazuje znany większości nam, polski film pt. "Sztos".

Dzisiaj Mieszczuch gromy rozsyła na lewo i prawo. Już teraz zyskał sobie opinię gościa, z którym można swobodnie porozmawiać jedynie o...pogodzie.

Teraz albo Marko tłumaczy się jemu ze swoich działań z okresu, kiedy był Komendantem ZHP, albo Cichy, którego niemal bez przerwy nawiedzała Milicja Obywatelska ( a raczej UB) za aktywny udział w drukowaniu i kolportowaniu solidarnościowych ulotek, ...deptała mu po piętach, wyciągała w kajdankach ze szkoły, sadzała co rusz do aresztu i który obecnie posiada status pokrzywdzonego wydany przez IPN.
Dzisiaj ci ludzie tłumaczą się byłemu cinkciarzowi, kombinatorowi i alkoholikowi ze swojego życia... :oops:


Panowie, ten neofita utracił już wiarygodność niemal we wszystkich środowiskach. U mnie ma ignora,..i niech sobie ujada do woli. :smt021
I Wam proponuję to samo...

Może już dość tej żenującej farsy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 lis 2008, 13:19 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 19 maja 2006, 8:07
Posty: 799
Do


Ostatnio zmieniony 30 sty 2012, 0:33 przez mieszczuch, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lis 2008, 20:39 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 19 maja 2006, 8:07
Posty: 799
Ma


Ostatnio zmieniony 30 sty 2012, 0:33 przez mieszczuch, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 lis 2008, 22:46 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 13 wrz 2006, 19:43
Posty: 148
Nie wydaje mi się, że ten temat należy w taki sposób roztrząsać. Oczywiście, można i trzeba zastanawiać się nad postawami wobec takiej czy innej sytuacji, jednak, czy koniecznie z nazwiskami forum? Komu i do czego to jest potrzebne? Wielu z nas nie wie dokładnie, co to był MOKON, bo na historii aż tyle, żeby to zapamiętać po zaliczeniu, nas nie uczyli. Mnie to nie interesuje, kto był członkiem MOKONU, a kto kółka parafialnego. I w jednym i w drugim środowisku znajdowali się na pewni różni ludzie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 lis 2008, 7:17 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 13 paź 2008, 6:23
Posty: 543
Lokalizacja: Zgorzelec
Mieszczuchu pozwoliłem sobie włączyć się do dyskusji.

Chyba jestem Waszym rówieśnikiem i sprawy, które poruszasz są mi znajome.

Jestem zdania, że złe czyny należy ganić. Dobre inicjatywy powinno się wynosić nad poziomy aby świeciły przykładem.

Mieszczuchu proszę Cię o sprecyzowanie w Twoim poście zarzutów, jakie czynisz Marko. Być może nie znam jego przeszłości i czynów, jakich się dopuścił. Chętnie zapoznam się z nimi.
Dla mnie bycie członkiem jakiejkolwiek organizacji nie jest przestępstwem, jeśli za tym nie idą czyny przestępcze.

mieszczuch pisze:
Marko był członkiem zarządu MOKON-u


I co z tego wynika?
Gdzie zauważasz u Marko działanie destrukcyjne?

Wyjaśnij mi proszę na początek tą kwestię.

przekorny pisze:
Dzisiaj ci ludzie tłumaczą się ..... alkoholikowi ze swojego życia...


Wg mnie nie jest ładnie wytykać komuś stan chorobowy.
Choroba chyba, jak każda inna.

mieszczuch pisze:
"ułatwienia harcerzom pomocy ludziom starszym i lepszej organizacji zdobywania paczek”. Może ktoś z forumowiczów pomoże mi zrozumieć logikę tego postępowania.[/


Odpowiem, mając na względzie własne doświadczenia z harcerzami.
W czasie powodzi we Wrocławiu chyba 1997 r. prywatnie organizowaliśmy pomoc dla Wrocławian. Sam zawoziłem zebraną w Zgorzelcu i Goerlitz odzież, obuwie, środki czystości (pieniędzy nie zbieraliśmy). Pomagali nam celnicy, którzy zamykali oczy w momencie, kiedy przekraczaliśmy granicę samochodami osobowymi wioząc dary z Goerlitz do własnego garażu, gdzie były pakowane w worki i czekały na wyjazd. Pierwszy transport zawieźliśmy do Radia Wrocław. Nie wiedzieliśmy, komu przekazać dary, tam zostawiliśmy je mając zapewnienie, że trafią we właściwe ręce.
Transport przekazany został właśnie harcerzom. Z opinii, jakie w międzyczasie uzyskaliśmy od pracowników Radia Wrocław i mieszkańców Wrocławia, najlepiej dary rozprowadzali wśród potrzebujących wrocławscy harcerze.
Nie wiem z jakich względów grupa ta wycofała się później z roznoszenia darów ale kolejne partię darów przekazaliśmy wrocławskiej Caritas.
Jeszcze raz podkreślam, że z opinii mieszkańców Wrocławia, to właśnie harcerze najlepiej pomagali w dostarczaniu darów potrzebującym. Najlepiej znali środowisko ludzi potrzebujących.
Tyle moich doświadczeń z harcerzami.
Nigdy harcerzem nie byłem i chyba teraz trochę tego żałuję.

Nie wiem Mieszczuchu, czy to tłumaczenie wystarczy?

P
G


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 lis 2008, 12:53 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 28 sty 2006, 9:06
Posty: 87
Witam. Włączam się do tej dyskusji z kilku powodów.
1. Mam określone doświadczenia życiowe związane z funkcjonowaniem w czasach tzw. komuny i stanu wojennego.
2. Mieszkam w Zgorzelcu ponad trzydzieści lat i poznałam ludzi na różnych stanowiskach w różnych sytuacjach życiowych.
3.Ponadto jestem instruktorem ZHP i pomimo różnych zawirowań w tej organizacji jestem dumna z krzyża, który mam, a czerwoną podkładkę traktuję jako dodatek.
Odnosząc się do politycznej przeszłości osób, patrzę na to, na ile osoby te, żeby móc funkcjonować w tamtym okresie, sprzeniewierzyły się zwyczajnym, uniwersalnym wartościom.
Odnoszę to też do Marka, którego znam osobiście. W czasie, kiedy był komendantem hufca, działo się wiele dobrego dla dzieci i młodzieży na miarę tamtych czasów.
Nie słyszałam, żeby Marek uczył dzieci i młodzież złego zachowania, bandyctwa czy oszustwa. Oczywiście, mogę nie zgadzać się z postawą Marka dzisiaj, ale w tamtych czasach, jako młody człowiek wybrał taką a nie inną drogę, żeby pomagać ludziom.
Nie słyszałam też, żeby robił to kosztem innych. Czy to źle?
Dzisiaj ludzie pod płaszczykiem działania pro publico bono niszczą drugiego człowieka pod hasłami pseudopolitycznymi.

Nie wiem, skąd pomysł na ten wątek, ale sądzę, że czasy WRONY, MOKONU należy pozostawić historykom, a próbować wspólnymi siłami budować jakieś lepsze jutro dla naszej zgorzeleckiej społeczności.
Pozdrawiam piszących i czytających to forum Hanna I.
PS.Mam nadzieję, że Mieszczuch przeanalizuje sens tego wątku. Widzę naprawdę poważne problemy, którymi należy się interesować dla lepszej przyszłości, a nietym, czy Pani X albo Pan Y przynależał do takiej czy innej formacji politycznej w czasach komuny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 lis 2008, 13:08 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 19 maja 2006, 8:07
Posty: 799
Ma


Ostatnio zmieniony 30 sty 2012, 0:34 przez mieszczuch, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 lis 2008, 21:16 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 13 lis 2008, 0:01
Posty: 22
Lokalizacja: zza rogu
Marko potrafi wzruszyć :smt049 :smt049


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 lis 2008, 21:45 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
To paskudny wątek - nie lubię takiego grzebania w przeszłości , bo kojarzy mi się z IPN-owską obsesją bojownikow rodem z PiS :| Cokolwiek miałoby to znaczyć ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 lis 2008, 21:49 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 13 lis 2008, 0:01
Posty: 22
Lokalizacja: zza rogu
YELLO_35 pisze:
To paskudny wątek - nie lubię takiego grzebania w przeszłości , bo kojarzy mi się z IPN-owską obsesją bojownikow rodem z PiS :| Cokolwiek miałoby to znaczyć ;)

Bojownicy z jedynej słusznej rządzącej obecnie partii sa równie niebezpieczni jeśli nie bardziej niż poprzednicy.Wczorajsze szklo kontaktowe i komentarze plujące na morozowicza i siekieslkiego na forach internetowych po nim,świadczą o ...(cenzura).TęPOta to komplement na okreslenie dzieciaków we mgle


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 lis 2008, 5:12 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 13 paź 2008, 6:23
Posty: 543
Lokalizacja: Zgorzelec
mieszczuch pisze:
O fakcie sprawowania przez niego funkcji członka zarządu MOKON-u dowiedziałem się kilka tygodni wstecz. W jednym z wcześniejszych postów (w innym temacie) chciał się dzielić swoim doświadczeniem. Czego tym się nie dzieli?


Mieszczuchu po przeczytaniu Twoich wypowiedzi zaczynam wysnuwać przypuszczenia, że Twoim celem jest tutaj popularyzacja osoby Marko.

Twoje publikacje przedstawiają Marko jako uczestnika wydarzeń burzliwych lat dziewięćdziesiątych z faktem przynależności do tego czy innego ugrupowania. Poza przynależnością nic mu personalnie nie zarzucasz. Co więcej, wypowiedziałeś następujące zdanie:
mieszczuch pisze:
O harcerzach mogę pisać bez końca i tylko dobrze.


Świadczy to o tym, że harcerstwo na przestrzeni dziejów historycznych dla Ciebie również jest ruchem pozytywnym bez względu na ustrój dziejowy, w jakim funkcjonowało. Sprzeczne jest to z tym, co piszesz o Marko w innym miejscu.

Zaczynają się odzywać ludzie, którzy uczestniczyli w ruchu harcerskim. Ludzie ci o tym ruchu wypowiadają pozytywnie. O Marko również piszą pozytywnie. Osobiście do Marko nic nie mam. Nic mi złego nie zrobił. Jego działalność w formacjach politycznych w latach poprzedniego ustroju też mi nie szkodziła. Jeszcze raz zaznaczam, że w ruchu harcerskim nie uczestniczyłem.

Mieszczuchu a może zapytajmy wprost o zdanie ludzi z forum, co sądzą o harcerstwie, harcerzach i samym ruchu harcerskim w Zgorzelcu?

Mieszczuchu ja odczytuję Twoje działanie jako promocję osoby Marko i pozwala mi to na jednoznaczne skojarzenia tego faktu w perspektywie nadchodzącego referendum i ewentualnych wyborów.


mieszczuch pisze:
Czego tym się nie dzieli?


Odnoszę wrażenie, że właśnie dzieli się swoimi doświadczeniami.

P
G

PS
Swoją drogą nie wiem, czy długo zastanawiałbym się nad wyborem władzy samorządowej mając alternatywę: wybrać doświadczonego i znającego zagadnienia samorządowe komucha, któremu poza przynależnością do przeróżnych organizacji, w tym harcerstwa, nie mam nic do zarzucenia, czy dać pole do popisu, władzę i pozwolić eksperymentować na żywym organizmie miasta i ludzi świeżo upieczonym politykom różnych opcji, którzy dopiero nabywają doświadczenia kosztem społeczeństwa, skoro już wiemy, że druga opcja bardzo boli.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 123 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..