Dzisiaj jest 28 kwie 2024, 14:25

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Winne tradycje
Post: 24 sie 2008, 12:21 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Miasto, ma jak wiadomo tradycje w produkcji wina lokalnego, o czym świadczą chociażby pozostałości nazw: Wineberg, Winehaus, wiadomo również, że na stokach Przedmieścia Nyskiego /nie: bulwaru greckiego! :grin: / były winnice. Obecnie, przy obserwowanych zmianach i ocieplaniu klimatu może ktoś się pokusi o powrót do tych tradycji.
Ale nie o tym chciałem.. chodzi mi o powstałą monokulturę w piciu napojów: dominuje piwo, choć jego gatunków jest nadal niewiele, połączone struktury browarów skutecznie dbają o dominację. Jestem pewny, że wino /konsumowane w rozsądnych ilościach/ daje nieporównywalne z piwem bogactwo smaków. Dodawszy do tego możliwości zakupu w Goerlitz wina z różnych części świata po bardzo atrakcyjnych cenach, powinien ten napój skutecznie konkurować z piwem. Dlaczego tak nie jest?
http://www.zinfo.hostings.pl/bombas3/wino.jpg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 sie 2008, 14:57 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 15 maja 2008, 21:10
Posty: 115
Lokalizacja: to tu..to tam
O.. kaufland:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 sie 2008, 15:57 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 mar 2005, 7:16
Posty: 1929
Lokalizacja: Zgorzelec
Tak wiec moge czuc sie dumny, ze podtrzymuje tradycje. Od kilku lat robie wino w domu. Nie sa to zadne "belty", a trunki do produkcji ktorych uzywam szlachetnych drozdzy winiarskich, swiezych i zdrowych owocow, dobrych pozywek itp. Sporo eksperymentuje i czasem zdarza mi sie wyrobic wino z nietypowych owocow jak mango, liczi czy ananas:).
Na forach Winiarzy i Miodosytnikow mowi sie, ze wino da sie zrobic chyba z wszystkiego za wyjatkiem podkladow kolejowych:)
Pozdrawiam
Piotrek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 sie 2008, 16:21 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
gobo007 - może byś przyniósł flaszeczkę na spotkanie u Kaktusa?

bombas3 pisze:
Dlaczego tak nie jest?


Myślę , że zasadnicza różnica pomiędzy piwem , a winem jest taka , że to pierwsze się zazwyczaj żłopie zaś drugie smakuje i degustuje :) Z degustacji mało kto wychodzi pijany (choć mi się zdarzyło) , a przecież nie o to narodowi chodzi w piciu alkoholu ;) Tak już mamy i już ;)
No dobra - ja tam mam jeśli komuś przeszkadza uogólnianie :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 sie 2008, 16:26 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 mar 2005, 7:16
Posty: 1929
Lokalizacja: Zgorzelec
Hej,
Wczesniej zdarzalo mi sie zagladac do Besta, ale od jakiegos czasu mam malego brzdaca i jakos czasu malo. Nawet nie mialem okazji odwiedzic Kaktusa i jego przybytku. Ostatni raz bylem w Bescie w momencie wejscia do strefy Schengen...
Odnosnie winka: nie ma problemu. Aktualnie robi sie z czerwonych porzeczek i wisni. Niedlugo nastawie nowe z bialych i czerwonych winogron. Poprzegladam zapasy, pewnie tez jakies ciekawe sie znajdzie:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 sie 2008, 17:11 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 18 gru 2007, 8:22
Posty: 425
Lokalizacja: zgc
Bombas, nawiazal do pieknego tematu. Wino.
W Niemczech w sklepach maja przyzwoite wina w bardzo sympatycznych cenach. W Polsce ceny w sklepach zniechecaja do picia wina, a to co sie sprzedaje ponizej 20zl ciezko nazwac winem. Jedyny wyjatek jaki spotkalem - dajacy sie pic Tokaj w Lidlu (odmiana winorosli Furmint). Ale to wino z bardzo dobrej winnicy Kereskedohaz.

Polacy nie znaja piekna wina i kultury wina moim zdaniem z dwoch powodow. Jeden wymienilem - ceny, ktore sa rozpompowane przez akcyzy itp.
Drugi powod, to mentalnosc. U nas niestety wciaz dominujaca jest kultura sowiecka - kultura wodki i ziemniaka, a nie kultura srodziemnomorska - wina i oliwy. Polacy pija alkohole prymitywne, a najlepiej wysokoprocentowe, bo pija by sie "nawalic".
Jak widze czlowieka wychylajacego kieliszek czystej wodki, to uciekam od tego stolika jak najszybciej, bo wiem, ze to sie skonczy w sposob rownie "szlachetny" jak ten wypijany trunek... Kto czytal "Opis obyczajow" Jedrzeja Kitowicza, ten wie co mam na mysli...

W sumie temat rzeka...Ciesze sie, ze Bombas poruszyles go. Na pewno rozwine mysl, na razie tyle.

PS. jesli ktos szuka sposobu na wlasne wino - polecam :
www.winnica.golesz.pl
Sadzonki od Romana Mysliwca sa naprawde najlepszej jakosci w POlsce. Wiem, bo wyprobowalem juz rozne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 sie 2008, 18:17 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 25 lis 2007, 10:57
Posty: 275
Lokalizacja: zgorzelec
Mniam, winko własnej roboty jest zawsze przyjemnym punktem rodzinnych spotkań. Mój tatko ma niezwykłą rękę do owocowych, z winogron, porzeczek, wiśni. Mama robi za to rewelacyjne nalewki z aronii i jeżyn. Szkoda tylko, że owoców z działeczki starcza raptem na kilka buteleczek.

Ja uwielbiam białe wytrawne i półwytrawne. Szczególnie smakują mi winka z bałkańskich winnic, Bułgarii, Węgier (nie koniecznie znany w Polsce najbardziej Tokaj) etc. Ogólnie tamten klimat wyjątkowo dobrze wpływa na owocki i smaczek win. Zwykle biorę w ciemno i jeszcze nie zdarzyło się, żebym się rozczarowała. A i ceny tych niedocenianych win są bardzo zachęcające. Ostatnio w jednym z marketów za przepyszne bułgarskie wineczko zapłaciłam niespełna 7 zł.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 sie 2008, 13:10 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 paź 2006, 15:29
Posty: 1762
Lokalizacja: Zgorzelec
Należy jednak zdecydowanie odróżnić wino gronowe (sensu stricte) od win owocowych, nalewek itp. Tego pierwszego nie pije się (niestety) u nas jeszcze za wiele.
Osobiście piję tylko wino gronowe, głównie cenię sobie białe wina niemieckie oraz wina mołdawskie i ukraińskie (m.in. madera, muskat).

Godnym polecenia winem jest Kagor Sobornyj (czerwone deserowe) dostępny w naszym Kauflandzie. Enjoy :smt023


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 sie 2008, 14:12 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
paawlus pisze:
Godnym polecenia winem jest Kagor Sobornyj (czerwone deserowe) dostępny w naszym Kauflandzie. Enjoy


No właśnie - w ramach zachęty do picia podawajcie może wina warte uwagi (z krótkim opisem) - i najlepiej sklepy w których można je kupić. Bo ja najczęsciej Kadarkę w dyskoncie B. kupuję - nic specjalnego ale dobre :)

Żeby tylko nas Alex nie pogonił za krytoreklamę ;)
Ani nikt nie posądził o to , że namawiamy do picia alkoholu...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 sie 2008, 14:26 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Cytuj:
Ani nikt nie posądził o to , że namawiamy do picia alkoholu...
:smt030 no, nieeee...
czyżby to była tzw. bojaźń boża? :grin:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 sie 2008, 21:44 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 08 lut 2007, 21:52
Posty: 596
Lokalizacja: Zgorzelec
bombas3 pisze:
Ale nie o tym chciałem.. chodzi mi o powstałą monokulturę w piciu napojów: dominuje piwo, choć jego gatunków jest nadal niewiele, połączone struktury browarów skutecznie dbają o dominację.


domyślam się Bombas, że masz na myśli polskie browary :)
My mamy to dobrodziejstwo, że w Gorlitz możemy zaopatrzyc się w bardzo dobre lokalne piwa niemieckie, które są o wiele bardziej różnorodne niż polskie :)
To tak dla równowagi co by smakosze win nie zdominowali wątku i nie wyparli smakoszy piwa :D
Obecny kurs EURO stworzył sytuację gdzie piwa niemieckie są w wielu przypadkach tańsze od piw polskich. Amatorów "złocistego napoju" namawiam do sprawdzenia !!! Osobiście przetestowałem i jestem zadowolony z oferty sąsiadów :grin:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 sie 2008, 22:36 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 22 sie 2008, 15:09
Posty: 176
Lokalizacja: Z Polski
Jednym z kilku powodów dla których polacy nie piją win jest to że jak polak już pije to tak żeby sie nachlać :| drugim powodem jest to że kazdy alkohol w polsce jest sporo drozszy niz ten kupowany w niemczech mimo takiej samej marki;/ ostatnio chciałem sobie kupić jeden trunek w polsce to kosztowal od 60 do 100 zl, niestety było to zbyt duzo jak na moja kieszen wiec udalem sie do markauftu gdzie identyczny trunek kosztowal 11 euro czyli okolo 37 :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 sie 2008, 23:17 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Cytuj:
domyślam się Bombas, że masz na myśli polskie browary :)
a jakże inaczej :grin:
właśnie wróciłem z Goerlitz i niemieckie browary i ich produkty nie są złe :D
ale przecież miało być o winie :roll:

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 sie 2008, 6:26 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sie 2005, 10:11
Posty: 1840
Lokalizacja: Zgorzelec
...


Ostatnio zmieniony 19 lis 2012, 20:29 przez turek, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 sie 2008, 7:56 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 13 wrz 2006, 19:43
Posty: 148
Pyszna kolacja, doskonałe wino, piękna kobieta i trochę muzyki . czy jeszcze czegoś więcej potrzeba ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 236 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..