Dzisiaj jest 29 mar 2024, 0:01

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 19 lip 2006, 11:08 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo

Rejestracja: 04 sty 2006, 9:29
Posty: 1280
Lokalizacja: miasteczko Salem
Stoi na Allegro taka oto widokówka

ObrazekObrazek


Wygląda to na widok z rogu Wolności i Partyzantów.
Interesuje mnie co to za budynki zaznaczone strzałką.
X zaznaczyłem MDK.
Moze ktoś wie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 lip 2006, 14:57 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lip 2005, 14:52
Posty: 19
S± to budynki Dolno¶l±skiej Wystawy Rzemios³a i Przemys³u, która odby³a siê na wschodnim brzegu Görlitz od 1 czerwca do 30 wrze¶nia 1905 roku. Z tej okazji na terenie dooko³a ówczesnej Górno¶l±skiej Hali Pamiêci (zwanej równie¿ Hal± S³awy) czyli dzisiejszym MDK, g³ównie na terenie dzisiejszego Placu ks J. Popie³uszki, powsta³y tereny targowe, pó¼niej zniesione. Na czas trwania wystawy istnia³o nawet bezpo¶rednie po³±czenie tramwajowe z dworcem kolejowym w Görlitz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 lip 2006, 18:45 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo

Rejestracja: 04 sty 2006, 9:29
Posty: 1280
Lokalizacja: miasteczko Salem
Teraz już wiem,myślałem na początku,że te budynki stały tam gdzie dziś przedszkole i klub oficerski.
Stały ale tam gdzie jest teraz szachownica.Swoją drogą 90zł za widokówkę trochę dużo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 lip 2006, 23:18 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Była też na tych terenach wystawa w 1885 roku, może by do pomysłu tych wystaw dziś wrócić :? Mógłby to być pomysł na Europamiasto G/Z


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 lip 2006, 7:46 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo

Rejestracja: 04 sty 2006, 9:29
Posty: 1280
Lokalizacja: miasteczko Salem
bombas3 pisze:
Była też na tych terenach wystawa w 1885 roku, może by do pomysłu tych wystaw dziś wrócić :? Mógłby to być pomysł na Europamiasto G/Z


Chyba za dużo wody upłynęło,zeby próbowac powrócić do wystaw.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 lip 2006, 21:49 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Cytuj:
Chyba za dużo wody upłynęło,zeby próbowac powrócić do wystaw.
Nie sądzę :? , pomysł, jak pomysł, zakładający kontynuację czegoś, co zostało kiedyś rozpoczęte. Goerlitz i Zgorzelec rozpaczliwie poszukują pomysłów na ożywienie miasta i regionu, więc dlaczego rezygnować z jakiejkolwiek szansy w tym kierunku :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 mar 2010, 21:15 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 paź 2006, 15:00
Posty: 1013
Lokalizacja: STĄD
Wystawa przemysłowa 1885:
http://www.jpg.pl/inc/pop_img.php?958253,35792,954022
a to jedyna istniejąca pozostałość po tej wystawie:
http://www.jpg.pl/inc/pop_img.php?958253,35792,954041

wygląda także, że kopuła pawilonu głównego wystawy posłużyła jako pierwowzór późniejszej kopuły Hali Chwały (MDK)

/nie rozumiem dlaczego nie można tu wstawić obrazka, tylko link? :( /


Ostatnio zmieniony 15 mar 2010, 21:22 przez Chuck Norris jr, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 mar 2010, 10:11 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
chyba bym jednak polimeryzował z tym natchnieniem kopuły - dzisiejszy MDK nie jest chyba niczym specjalnie oryginalnym na tle swojej epoki, jeśli chodzi o popularną architekturę "imperialną" tamtego czasu. za to jest bez wątpienia budowlą mocno oryginalną na tle architektury naszego Obrzydłówka :-)
co do reliktów wystawowych, to może warto wspomnieć, ze z kolei z wystawy 1905 roku coś się u nas ostało, chodzi mi o dawny basen pod tzw. Wasserschlossem. swoją drogą nie wiem, czy przypadkiem całe założenie parkowe po naszej stronie nie jest związane z tamtą wystawą? tzw ogródek japoński nie był też częścią tamtej wystawy? po nim też jeszcze stoliki pozostały...
szkoda też, ze Niemcy w parku przebudowali po wystawie dom w którym ostatnio się mieścił dom samotnej matki. ten który stał tam w 1905 roku był do złudzenia przypominał karkonoską samotnię...


P.S.y
wystawa w 1885 była po zachodniej stronie miasta w okolicy dzisiejszego Lutherkirche


Ostatnio zmieniony 16 mar 2010, 12:39 przez neandertalski, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 mar 2010, 19:31 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 paź 2006, 15:00
Posty: 1013
Lokalizacja: STĄD
neandertalski pisze:
wystawa w 1885 była po zachodniej stronie miasta w okolicy dzisiejszego Lutherkirche
tu mnie zask0oczyłeś, bo z jakichś niejasnych powodów byłem przekonany, że w tym samym miejscu, co późniejsza po 20 latach.
Zastanawiały mnie na tym zdjęciu budynki widoczne w tle, jako punkt odniesienia, ale pewnie już ich nie ma, bo, jak myślę, boom budowlany z XIX/XX w. nie oszczędził starych domów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 mar 2010, 7:40 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
w 1885 roku po naszej stronie to by w tle na zdjęciach były ewentualnie jakieś łąki, a na tym zdjęciu które wrzuciłeś widać ewidentnie kamienice. zresztą możliwe, że stoją do dziś. ten rejon kiedyś nosił nazwę Dresdner Platz, dziś to okolice Placu Lutra.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 mar 2010, 0:26 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lis 2006, 0:38
Posty: 657
Lokalizacja: tu i tam
neandertalski pisze:
ten rejon kiedyś nosił nazwę Dresdner Platz, dziś to okolice Placu Lutra.

Raczej nie.
Weinberghaus
http://www.unser-goerlitz.de/news/wp-co ... s-1890.jpg
stoi po dzis dzie niedaleko browaru. Tu chodzi raczej o tamte okolice.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 mar 2010, 19:39 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
wieża stoi obok Weinberghausu, bo zostala tam przeniesiona po wystawie. na zdjęciu Chucka widać kamienice w tle, których przy tzw. parku pionierów ani nie ma dziś ani nigdy nie było.

P.S.y
cytat z:
http://de.wikipedia.org/wiki/Geschichte ... C3%B6rlitz

September 1885 fand die Industrie- und Gewerbeausstellung in Görlitz zwischen Landeskronstraße und Krölstraße auf dem damaligen Dresdener, dem heutigen Lutherplatz, statt. Die Ausstellung umfasste 25.000 m² Ausstellungsfläche und bot Platz für 1.424 Aussteller.

swoją drogą ciekawe, czy sukcesowi tamtej wystawy nie zawdzięczmy tego, że nasze wschodnie przedmieście się tak rozwinęło i że w ogóle zbudowano Reichenbergerbruecke. następną wystawę zaplanowano po "naszej" stronie, bo pewnie było więcej wolnego placu, stosunkowo blisko zabudowanego już w tym czasie całkiem nieźle centrum miasta po zachodniej stronie.


Ostatnio zmieniony 24 mar 2010, 19:51 przez neandertalski, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 mar 2010, 23:11 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 paź 2006, 15:00
Posty: 1013
Lokalizacja: STĄD
neandertalski pisze:
tzw. parku pionierów
? :-?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 mar 2010, 11:25 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
no to żeby jaśniej było:
1 - browar
2 - park pionierów
3 - wieża (wieże przeniesiono w 1900 r.)

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 mar 2010, 18:09 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
Park der Thaelmann Pioniere - taka była zdaje się pełna nazwa.
a wracając do wystawy z 1905 roku, jak kto ciekawy - poskanowałem kilka kartek. chodzi mi głównie o ten domek koło stawu, który nie tylko wg mnie wydaje się przypominać schronisko "samotnia":

http://picasaweb.google.com/neandertals ... 9658125810

http://picasaweb.google.com/neandertals ... 5912971826

http://picasaweb.google.com/neandertals ... 9589827954

budynek nazywany jest kleine Teichbaude co możnaby przetłumaczyć dziś jako małą samotnię, opierając się na informacji pochodzącej z:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Schronisko ... amotnia%22

Po 1900 roku przez kilkanaście lat schronisko dzierżawi Józef Bönsch, po czym Richter sprzedaje je Franciszkowi Krausowi, który obiekt ten dalej modernizuje. Od Małego Stawu (Kleiner Teich) obiekt nosi nazwę Teichbaude.

wygląda na to, że w naszym parku funkcjonowała w czasie wystawy nie tylko miniaturka schroniska, ale wręcz schroniska ze stawem. biorąc pod uwagę skalę pomysłu, park miniatur w Kowarach się chowa;)
http://www.park-miniatur.com/miniatura.php?id=47

karkonoskich akcentów, zresztą mogło być na tej wystawie więcej bo stał tu również, na terenie dzisiejszego amfiteatru taki oto Riesengebirgshaus:

http://picasaweb.google.com/neandertals ... 7377155650

swoją drogą ciekawe, czy to też nie jest kopia jakiegoś oryginalnego budynku z Karkonoszy...


Ostatnio zmieniony 26 mar 2010, 9:47 przez neandertalski, łącznie zmieniany 3 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..