Dzisiaj jest 03 maja 2024, 19:58

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 24 sty 2007, 10:53 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
przy okazji fajna strone znalazlem z nazwami miejscowosci D-PL
http://www.genealogienetz.de/reg/SCI/orte-d.html

i kolejne pytanie (jako, ze temat mnie zaciekawil) czy mozna gdzies kupic ksiazke p. Zglobickiego? (w rachube wchodzi tylko sprzedaz wysylkowa)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 sty 2007, 11:38 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
co do książki Zgłobickiego to chyba tylko na allegro :( czasami ją tam widywałem, powraca co jakiś czas ale to nie jest popularna pozycja.
z innych książek w j. polskim, zawierających coś na temat można kupić w sieci Świętosława Krawczyńskiego "Z raptularza", ale odradzam bo o stalagu są tam niecałe dwie strony, jak będę miał chwilę to może spiszę to? to w sumie ciekawa relacja bo dotyczy wprost sprawy Messiana i jego kwartetu na koniec czasu.
kiedyś kupiłem też książkę niejakiego Osuchowskiego(?) jak nie pokręciłem nazwiska, gdzies mi wsiorbało tę książkę i nie mogę sprawdzić, w kazdym razie wspominał jeszcze stalag na Lubańskiej.
zubek, sprawdziłem wczoraj w sucharze czy obóz na Lubańskiej miał jakąś inna nazwe i wydaje mi się, że nie, poza tym przeniesiono go na Moys jeszcze w 1939 roku, więc tak czy owak rok 1939 wydaje sie jednak ścisły.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 sty 2007, 12:16 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 23:26
Posty: 284
Lokalizacja: Wrocław
obóz na Lubańskiej był chyba określony jako "Dulag" od Durchgangslager - obóz przejściowy, ale pewien nie jestem (wydaje mi się, że jest nazwane po imieniu w Zgłobickim)

kolejny wpis przetłumaczony:
Cytuj:
19, 20 Stycznia – piątek i sobota
Przeprowadziliśmy się do innych baraków. Nasza czwórka poszła wcześniej zwiedzać i pomogła sprzątać ten sodoma i gomora. Co za syf. Sprzątali Serbowie, więc jak skończyliśmy nakarmili nas ryżem. W sumie pomagało dwudziestu ludzi. Zjadłem tak dużo, że aż się rozchorowałem. Wcześniej mówili nam, że nasz barak objęto kwarantanną, ale nie mówili dlaczego. Nie powiedziałbym, że robiło nam to jakąś różnicę.
Front wschodni zbliża się i Niemcy mówią, że może nas przeniosą. Bez dwóch zdań, jeśli mielibyśmy uciekać, to żywi nie dojdziemy do rosyjskiego frontu. Więc mam nadzieję, że będziemy siedzieć cicho. NO, DALEJ JOE (nasz przydomek dla Rosjan)!
Zapomniałbym – baraki są wręcz opanowane przez wszy i pchły. My wszyscy jesteśmy opanowani przez wszy ludzkie. Te duże, grube, co mają chyba z 8 nóżek. Chowają się we wszystkich zagnieceniach ubrań. Nie możesz się ich pozbyć, więc starasz się je oswoić ignorując je. Nazywamy je Cooties [kolokwialna nazwa wszy]. Skóra robi się od nich sucha i łuskowata.
Ja schudłem chyba do 50 kilo. Kiedyś ważyłem 68. Mam szczęście, o tyle, o ile nie miałem dyzenterii poza paroma lekkimi przypadkami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 sty 2007, 14:01 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
batosza pisze:
obóz na Lubańskiej był chyba określony jako "Dulag" od Durchgangslager - obóz przejściowy, ale pewien nie jestem (wydaje mi się, że jest nazwane po imieniu w Zgłobickim)


może znów niedowidziałem ;)
ale wydaje mi się, ze wręcz Zgłobicki nazywał go obozem macierzystym, sprawdzę jeszcze raz, w moim wieku lepiej dwa razy popatrzeć zanim się raz coś napisze :)

P.S.y
musze odszczekać co napisałem, HAU HAU HAU :)
faktycznie dulag stoi jak wół, trochę mi się pokręciło wszystko, ale będę się tłumaczył, tzn moim zdaniem mówienie o obozie macierzystym na Moysie w sytuacji gdy więźniowie najpierw mieszkali w obozie przejściowym jest jednak trochę niejednoznaczne, wg mnie obozem macierzystym jest obóz po prostu ten, który był pierwszy.
Niejednoznacznie brzmi zresztą wg mnie akapit:
"Początkowo tworzono obozy przejściowe, tzw. dulagi (Durchgangslager). Pierwszym dulagiem na Śląsku był obóz zlokalizowany w Zgorzelcu. Pierwotnie planowany był w Reichenbach (Górne Łużyce), jednakże ze względu na kłopoty ze zdobyciem materiałów budowlanych przystąpiono do budowy w Zgorzelcu. 23 września przemianowano go na Stalag VIIIA Goerlitz Moys"
no bo teraz nie rozumiem czy przemianowano obóz w Reichenbach czy przemianowano obóz na Lubańskiej?
W każdym razie jak wynika z suchara transporty przybywały do obozu już od 7 września.
Suchar podaje też datę przeniesienia obozu przejściowego na koniec grudnia 1939, choć zakończenie budowy baraków miało miejsce dopiero późną jesienią 1940.
Jeńcy z zachodu zaczęli się pojawiać dopiero latem 1940 roku, co oczywiste, bowiem wtedy dopiero Niemcy rozstrzygnęli "dziwną wojnę" na zachodzie, do tego czasu a więc prawie przez rok stalag VIIIA był obozem mozna powiedzieć "polskim" na prawach wyłączności - traktując jako Polaków również przedstawicieli innych narodowości wcielonych do polskiej armii. od czerwca 1940 zaczynają się zmieniać proporcje jeśli chodzi o narodowości i Polacy jako tacy zanikają, co wynika też z faktu, że ten akurat stalag planowano poczatkowo jako belgijski. Ostatni Polacy "znikają" w roku 1942 i praktycznie są tu nieobecni aż do końca roku 1944 kiedy to pojawia się w stalagu VIIIA 37. Polaków z powstania warszawskiego.[/list]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 sty 2007, 20:40 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
neo - wyprzedziłeś mnie :) czyli 1939 - poczatek Stalagu mozemy uznać za prawidłowy ( nawet biorąc pod uwagę dulag)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 sty 2007, 21:07 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 23:26
Posty: 284
Lokalizacja: Wrocław
Cytuj:
23 września przemianowano go na Stalag VIIIA Goerlitz

Nazwa Dulag wygląda jakby dotyczyła ul. Lubańskiej między 7 a 23 września, pewnie zanim podjęto decyzję o stworzeniu Stalagu akurat tutaj.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 sty 2007, 21:11 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
Nie wiem dlaczego określa się lokalizację obozu przejściowego na ul. Lubańską, skoro wiadomo, że znajdował on się, mniej więcej delikatnie na południowy zachód, od miejsca gdzie obecnie stoi budynek Reala, a być może nawet częściowo pokrywał się z lokalizacją tego hipermarketu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 sty 2007, 7:14 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 15 kwie 2005, 14:46
Posty: 689
Lokalizacja: Zgorzelec - Ujazd
tadam pisze:
i kolejne pytanie (jako, ze temat mnie zaciekawil) czy mozna gdzies kupic ksiazke p. Zglobickiego? (w rachube wchodzi tylko sprzedaz wysylkowa)


A ile chciałbyś dać za tą książkę??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 sty 2007, 8:44 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
viper126pzgc pisze:
Nie wiem dlaczego określa się lokalizację obozu przejściowego na ul. Lubańską, skoro wiadomo, że znajdował on się, mniej więcej delikatnie na południowy zachód, od miejsca gdzie obecnie stoi budynek Reala, a być może nawet częściowo pokrywał się z lokalizacją tego hipermarketu.


cytat z suchara:
"Obóz przejściowy zlokalizowano na 18-hektrowym polu przy ul. Lubańskiej"

18 hektarów to kawał pola, w czasie kiedy istniał ten obóz nie istniała jeszcze obecna droga do Bolesławca, nie wiem dokąd sięgała przed wojną Laubaner Strasse ale zgaduję, ze do Trotzendorf Strasse? Obóz wg mnie otrzymał lokalizację od ulicy która była go najbliżej, pewnie musiał mieć jakiś adres. No bo przecież od jakiejś ulicy musiało się do niego wjeżdżać, wchodzić itd...
co do lokalizacji z kolei wolałbym abyś uściślił co znaczy "skoro wiadomo", "być może nawet", widziałeś/słyszałeś to marne źródło, zwłaszcza kiedy się pisze hasło w wikipedii. Szczególnie w takim wypadku powinno się bazować na słowie pisanym a nie zasłyszanym, suchar jest póki co źródłem niepodważonym, autor mówi o obozie przy ulicy Lubańskiej, więc zakładam, że wie o czym pisze, sam zresztą nigdy jego opinii nie kwestionowałeś.

[ Dodano: Czw Sty 25, 2007 9:22 am ]
batosza pisze:
Cytuj:
23 września przemianowano go na Stalag VIIIA Goerlitz

Nazwa Dulag wygląda jakby dotyczyła ul. Lubańskiej między 7 a 23 września, pewnie zanim podjęto decyzję o stworzeniu Stalagu akurat tutaj.


moim zdaniem zbyt duż wagę przywiązujemy do okreslenia Dulag jako obozu osobnego w stosunku do Stalagu, wg mnie biorąc pod uwagę dalszą rozbudowę i określanie stalagu na Moysie obozem macierzystym, dulag na Lubańskiej można traktować jako oddział stalagu i jego część a nie osobny obóz sam w sobie, tym bardziej, ze Zgłobicki w pierwszych słowach swojej książki nie wylicza z osobna dulagu i stalagu - mówi o jednym stalagu, choć np rozdziela obozy po drugiej stronie rzeki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 sty 2007, 12:42 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
menelopa pisze:
ile chciałbyś dać za tą książkę??


już zamówiłem - dzięki :smt058
a swoją drogą sporo ludzi chce się tej książki pozbyć (dostałem już kilka ofert!!!) czy to może oznaczać, że nie jest warta by gościła w biblioteczce na dłużej??? plus nazwanie jej "sucharem"... czy ja dobrze robie??? :|


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 sty 2007, 12:51 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 23:26
Posty: 284
Lokalizacja: Wrocław
Warto ja przeczytac, ale nie jest to lektura do ktorej sie wraca - za wyjatkiem przypadkow, kiedy cos trzeba sprawdzic. Nie to co ksiazki Beny... ale coz, cel inny i pokolenie poprzednie...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 sty 2007, 12:52 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 mar 2005, 7:16
Posty: 1929
Lokalizacja: Zgorzelec
Hej,
A gdzie moge kupic wspomniana ksiazke?
Szukalem na Allegro i w guglu:) (pod haslem: "Obozy i cmentarze wojenne w Zgorzelcu")
Piotrek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 sty 2007, 14:09 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
tadam, uważam podobnie jak batosza, ze to książka, którą kupić po prostu warto jeżeli kogoś interesuje historia tego miejsca. nie jest to kryminał, ale duży zbiór informacji, bez których często wyważa się otwarte drzwi dywagując nad czymś.
a propo II wojny jakby kogoś interesowała historia bitwy o Lubań - luty/marzec 1945 polecam pozycję Pana Wilczyńskiego, też odwalił kawał dobrej roboty i też w ilości danych i faktów można ugrzęznąć ;) książka ta warta jest zdobycia bo stanowi m.in. wyjaśnienie tego jak to się stało, ze Ruscy weszli do Zgorzelca dopiero 7 maja 1945 i jakim cudem całe Goerlitz uniknęło smutnego losu pobojowiska...
sucharem się nie stresuj, sam zacząłes w końcu tworzyć hasło do suchara jakim jest wikipedia :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 sty 2007, 14:51 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 15 kwie 2005, 14:46
Posty: 689
Lokalizacja: Zgorzelec - Ujazd
Po przeczytaniu postu tadam`a o poszukiwaniu tej pozycji książkowej sprawdziłem sowją biblioteczkę - posiadam 2 egz. tej książki stąd chęć sprzedania jednego. Czekam na propozycję cenowe :D
Co myślicie na temat książki Mariusza Olczaka "Zgorzelec - Goerlitz wraz z okolicznymi kościołami, dworami i pałacami"??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 sty 2007, 18:06 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
uzupełniając linki do wątków tego forum traktujących o stalagu /podane wcześniej przez zubka/:
http://zgorzelec.info/forum//viewtopic. ... sc&start=0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..