Dzisiaj jest 18 maja 2024, 8:02

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 23 sty 2007, 0:47 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 23:26
Posty: 284
Lokalizacja: Wrocław
bo ja piszę o linku, który sam zamieściłem:
Cytuj:
EDIT2: a więc, żadne bzdury (chyba, że gdzieś jest opisane jako siedziba S VII A, ale ja nie znalazłem); mam za to pamiętnik:
http://www.indianamilitary.org/German%20PW%20Camps/Prisoner%20of%20War/PW%20Camps/Stalag%20IV-B%20Mulberg/John%20Collins/Collins-John.pdf
kto przetłumaczy część o naszym stalagu, bo jest bardzo ciekawa...


EDIT: a ktoś się śmiał, że to ja niedowidzę :P


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sty 2007, 5:14 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
Mi chodziło o zdjęcie przedstawiające omawiany wyżej budynek.
Jest ono podpisane:

Stalag VIII-A Headquarters

Nie są to więc bzdury.
To są totalne bzdury. Tego nawet nazwać błędem nie można. Całkowity brak profesjonalizmu. Pan Zgłobicki, to by chyba pękł ze śmiechu, albo i ze złości na taką ignorację.
Poprostu ta angielskojęzyczną stronę robił ktoś, kto wogóle nie miał pojęcia o tym co robi.
Tak właśnie zniekształcany jest obraz historii.
Ktoś potem, jak w tym przypadku tadam, powiela te błędne informacje, ludzie nie znający tematu, a chcący posiąść o nim wiedzę, chłoną zawarte tam informacje i błędne koło się zamyka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sty 2007, 8:01 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
he he batosza, słuszna uwaga :) no cóż bierz więc poprawkę na mój włos siwy i łysy, starość nie radość.
ale strona, którą wrzucił tadam nie jest faktycznie wcale taka głupia, tylko raczej nie nadaje sie do wikipedii pod hasło stalag VIIIA. strona sama w sobie jest ciekawa bo wygląda mi to na pamiętnik żołnierza, którego śladami ktoś wyruszył i porobił zdjęcia, będąc w zgorzelcu nie musiał wiedzieć, ze ogrodzenie na jakie sie natknął nie pamięta niestety czasow stalagowych a pomylenie stalagu VIIA z VIIIA możnaby nazwać czeskim błędem. strona i owszem amatorska ale jak dla mnie wygląda po prostu na próby odtworzenia historii - a przy takich próbach błędów nie sposób uniknąć niestety.
jak widać
http://www.indianamilitary.org/INDEX%20 ... x-Home.htm
jest stroną na której wspomnień żołnierzy jest więcej i dedykowano ją amerykańskim bohaterom na wszystkich frontach przeszłości, teraźniejszości i przyszłości i dla niektórych z nich stlag VIIIA był po prostu epizodem... ciekawe czy są też wspomnienia jeńcow siedzących koło Sieniawki, nie pamiętam niestety nazwy tamtych obozów, ale są w książce Zgłobickiego o Sieniawce


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sty 2007, 9:20 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
ok, link wywalony
dodalem natomiast ksiazke, niestety nie moglem znalezc ISBN, co dopelnilo by informacje o publikacji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sty 2007, 10:09 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 23:26
Posty: 284
Lokalizacja: Wrocław
viper126pzgc pisze:
Mi chodziło o zdjęcie przedstawiające omawiany wyżej budynek.
Jest ono podpisane:

Stalag VIII-A Headquarters


nieprawda, tak jest podpisany tylko link, tytuł zdjęcia wyjaśnia sprawę:
Stalag VIII-B G-Headquarters.gif
Co nie zmienia faktu, że to błąd, ale moim skromnym zdaniem nic nie znaczący przy stercie żołnierskich pamiętników, jakie tam "leżą". Bo główną misją historii jest chyba uczyć życia na cudzych błędach, a poprawne podpisywanie budynków to sprawa drugorzędna?
Dla mnie ten pamiętnik jest 10 razy lepszy od książki pana Zgłobickiego (nie ujmując mu zasług). Po prostu, wspomnienia nie są takim fachowym sucharem, nad którym zasypia co drugi czytelnik, bo są dużo bardziej sugestywne.
[/quote]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sty 2007, 10:22 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
batosza pisze:
Dla mnie ten pamiętnik jest 10 razy lepszy od książki pana Zgłobickiego (nie ujmując mu zasług). Po prostu, wspomnienia nie są takim fachowym sucharem, nad którym zasypia co drugi czytelnik, bo są dużo bardziej sugestywne.


absolutnie się zgadzam!
tylko wikipedia to jednak nie powieść w odcinkach i akurat w wypadku wikipedii powinno się skupiać na sucharach niestety, inaczej sens wikipedii straci sens.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sty 2007, 10:36 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
sprawa linku zalatwiona, iformacje tam sa zbyt chaotyczne.

Pytanie nr.2
czy byly jeszcze jakies "filie" Stalagu VIIIA czy tylko komando Boguszów-Gorce?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sty 2007, 10:50 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 23:26
Posty: 284
Lokalizacja: Wrocław
Z tego co pamiętam były, ale nie dam sobie nic uciąć, że oprócz tej pod Wałbrzychem...
Dziś kolejny odcinek wspomnień. Proszę o poprawki. Sprawdźcie w sucharze co dostawali więźniowie, bo mnie "scilly" męczy:

Cytuj:
15 Stycznia, poniedziałek – moja rocznica ślubu
Wielu spośród naszych podoficerów objęło pozycje, na które powinni zostać wybrani w wyniku głosowania. Dajmy na to amerykański szef Czerwonego Krzyża, barakowi, amerykański mąż zaufania, itd. Sgt. [sierżant] Hunt i ja próbowaliśmy zebrać zainteresowanych głosowaniem, lecz bez skutku. Nikogo to nie obchodziło.

16 Stycznia, wtorek
Nie mamy żadnych piecyków – ani dużych, ani małych. Jedzenie jest dużo gorsze niż było w IVB [gdzie autor przebywał przed przewiezieniem do Stalagu VIII A]. Dostajemy bochenek chleba na 7, troszkę margaryny i nasze scilly (około 0,5 litra) [nie mam pojęcia co to jest, może piwo?], no i oczywiście kawę, której używaliśmy do mycia czy golenia.

17 i 18 Stycznia, środa i czwartek
Śnieży jak cholera, już 2 metry głęboko. Francuzi odśnieżają Niemcom drogi, ale potrzebują więcej pomocy. Przyszli do naszego baraku po ludzi do pomocy, ale ci w większości nie chcieli, a tym którzy się godzili Msgt. Davis mówił NIE. Zagrozili, że odetną nam naszą scilli, ale jestem pewien, że nie będzie po niej tęsknoty. Francuzi jako jedyni dostają paczki czerwonego krzyża za pracę. Anglicy ani Rosjanie – nie. Anglicy powtarzają, żeby uważać na Francuzów, bo kolaborują z Niemcami, aczkolwiek trudno w to uwierzyć – wszyscy płyniemy tym samym statkiem.
Przy okazji ich paczek mieliśmy okazję wymieniać przedmioty za jedzenie. I dobre chwile się zdarzają. Dziś zostałem ogłoszony bibliotekarzem – około 80 książek na około 2000 ludzi. Nie mogę ich znaleźć, więc moja praca jest łatwa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sty 2007, 11:26 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
a propo kolaboracji Frencuzów, w książce Kretschmara poświęconej 19. Inf. Reg. z Goerlitz jest zdjęcie uśmiechniętych jeńcw francuskich albo belgijskich siedzących w ogodzie i popijających piwko, w tresci autor podaje, ze sytuacje nawiązywania takich kontaktów z mieszkańcami Goerlitz były częste i zdaje sie nawet przetrwały wojnę, jak znajdę w domu ksiązkę to moge Wam zeskanowac ten obrazek.
co do komand to pracowały z tego co pamiętam w kilku miejscach w okolicy, trzeba w sucharze dokładnie sprawdzić albo w Polskich Górnych Łużycach Beny, tam też chyba cos jest na ten temat, tak na szybkiego wydaje mi się, ze jeńcy pracowali przy budowie autostrady w kierunku Bolesławca i zdaje się w kamieniołomach w Sulikowie, na tej stronie belgijskiej która wrzuciłem są nawet zdjęcia z Schoenbergu z kamieniołomów, tyle, ze zdaje mi się, ze to nie jest Sulików, ale moze się mylę... Aha i coś mi chodzi po głowie tylko nie wiem skąd? ze w tym sadzie koło "dużego" ryneczku te budynki dawnej centrali owocowej czy jak go zwał, również pamiętają jeńców ze stalagu, tylko nie pamiętam co oni tam robili.
aha przy pisaniu o stalagu, warto wspomnieć, że poczatkowo obóz "pod namiotami" majstrowano w okolicy dzisiejszej ulicy Lubańskiej a dopiero później przenieśli sie z tym interesem na Moys


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sty 2007, 11:55 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
ale wtedy miał chyba inną nazwę. w świetle tego informacja o początkqch w 1939 też chyba nie jest ścisła.

a to link z poruszanych już tematów o stalagu
http://zgorzelec.info/forum/viewtopic.php?t=308
http://zgorzelec.info/forum/viewtopic.php?t=30

tylko nie wiem skąd się tam wzięło VII zamiast ośmiu? ;) :smt026


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sty 2007, 12:13 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
ha, to juz wiem dlaczego nie znalazlem tego tematu na tym forum
Cytuj:
Życie codzienne jeńców - Stalag VII a

:P

----
wracajac do filii, wlasnie znalazlem wypis kommand Stalagu VIII A, czy byly jeszcze jakies i czy na liscie sa kommanda, ktore sa blednie wpisane?
http://www.pegasusarchive.org/pow/cSt_8A_History6.htm


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sty 2007, 14:36 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sty 2005, 20:10
Posty: 1379
Lokalizacja: Zgorzelec
Bena pisał o komandzie w Koźlicach :-? - też gdzieś o tym już pisalismy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sty 2007, 14:42 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 18:21
Posty: 1867
Lokalizacja: --
postaram sie na jutro zrobic w/w tabelke ale z podwojnymi nazwami D/PL, bedzie latwiej ustalic o jakie komando chodzi.

wersja robocza jest tu:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedysta:Tadam/brudnopis2


Ostatnio zmieniony 24 sty 2007, 10:12 przez tadam, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sty 2007, 15:16 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lis 2006, 23:26
Posty: 284
Lokalizacja: Wrocław
A ja wiem co on określa mianem scilly! Scilly, to po prostu rozrzedzona zupa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 sty 2007, 9:39 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 maja 2006, 8:52
Posty: 1887
a ja podrzucam to zdjęcie z książki Kretzschmara

http://foto.onet.pl/5bna,c0swrgc08kuw,6 ... ml?D=1&V=1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..