Dzisiaj jest 23 maja 2024, 7:14

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 22 sty 2006, 21:13 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 21 sty 2005, 16:02
Posty: 4170
Lokalizacja: near Central Park
Tak się zaczyna:
Cytuj:
Ostrzegano mnie. Wiedziałem, dokąd jadę. A nie jestem ani złodziejem samochodów, ani przemytnikiem, ani też stręczycielem. Nie miałem też zamiaru wykonywać żadnej z tych profesji, dla których Zgorzelec zdaje się być najwłaściwszym miejscem.

a tak kończy rozdział o Zgorzelcu:
Cytuj:
Zgorzelec, miasteczko przygraniczne, był właściwym miejscem nie tylko dla poszukiwaczy przygód i podejrzanych typów. Było to też właściwie miejsce dla emerytów.

książek wiele o Zgorzelcu nie napisano, ale tu i ówdzie trafić można na opisy i opinie o naszym mieście. Pozwalają one na spojrzenie z dystansu na nasze problemy i być może wyciągnięcie pewnych wniosków.
Kto coś tam ma, niech tu wrzuca.

www.zinfo.hostings.pl/bombas3/historia/pg_txt.pdf


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 sty 2006, 22:46 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
Można to kupic w którejś ze zgorzeleckich księgarni?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 sty 2006, 22:58 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 sty 2006, 20:29
Posty: 118
Lokalizacja: nad jeziorem
Ale wypas...Zgorzelec miastem dla podejrzanych typów i emerytów...Może urządźmy jakiś konkurs na komiks o superemerytach,którzy potrafią rozgromić całą szajkę zgorzeleckiego marginesu...Mam już kilku kandydatów na potencjalnych bohaterów :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 sty 2006, 23:15 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 mar 2005, 17:57
Posty: 534
Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, pisarz i ekonomista Fryderyk Skarbek (1792-1866)
był nad Nysą w 1822 r.:
Kto chce umysł widokiem przemysłowości człowieka wśród pięknej natury ucieszyć, ten niechaj zwiedzi miasto Görlitz i wesołe jego okolice. Dojeżdżając pomiędzy górami piękną lipową aleją, zajmuje nas nowy wcale widok licznie rozsianych zabudowań wśród gęstych drzewna wzgórzach, brzegi rzeki po Görlitz płynącej kształcących. Rozmaitość domów w parowie umieszczonych, ich różne kolory, przerywające jednostajną zieloność drzew i niw, blichy płócienne na murawach rozpostarte, porozwieszane po górach różnego koloru sukna, szum wody, liczne przemysłowe zakłady w ruchu utrzymujące, snująca się ustawicznie pomiędzy tym pracowita ludność - wszystko to kształci piękny obraz, którego upuścić trudno i który poniekąd daje nam wyobrażenie tego, czym by wszystkie części urodzajnej i błogiej ziemi być powinny, gdyby się wszyscy przemysłem, sobie i krajowi swojemu właściwym, wyłącznie trudnili. Görlitz ucierpiało w ostatnich czasach i nawet zdaje się zbliżać do upadku nie tak dalece z powodu wojny, która w tych okolicach prowadzoną była, jak dla zamknięcia granic, które odbyt na płody przemysłu mieszkańców, a mianowicie na sukno, zapewniały. Jest jeszcze w nim taż sama co dawniej pracowitość, lecz znikła wesołość i spokojne poleganie na wypadkach przyszłości, które im dawniej towarzyszyły. Przekonały nas o tym rozmowy ze starym i bardzo rozsądnym gospodarzem oberży, do której zajechaliśmy, i z trzema miejscowymi sukiennikami, którzy się bardzo troskliwie o stan obecnych rękodzielni sukiennych w Polsce dopytali i nad zmniejszeniem odbytu na płody własne w tym kraju ubolewali. (...) Za Görlitz z jest w pobliskości dość znaczna góra, na której byłem przed trzynastu laty (...)
/Zgorzelec – Görlitz wraz z okolicznościowymi kościołami, dworami i pałacami. Zgorzelec. 2003
Mariusz Olczak
/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sty 2006, 20:45 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 sty 2005, 11:16
Posty: 2382
Lokalizacja: Zgorzelec
No tak, różnie postrzegane jest miasto, w którym żyjemy.
W 1996 z grupą koleżanek przebywałem podczas wakacji w małej, nadmorskiej miejscowości Mikoszewo. Z uwagi na kapryśne wówczas lato, większą część czasu spędzałem tam w miejscowym Pubie, przy stole bilardowym.
Pewnego dnia, kiedy to siedzieliśmy przy stoliku, w oczekiwaniu na naszą kolejkę do stołu z kulkami, podeszła do nas jakaś dziewczyna i zapytała się czy może się dosiąść.
Nie mieliśmy nic przeciw temu.
Wywiązała się rozmowa.
W pewnym momencie nasza nowa znajoma zapytała mnie wprost.
Czy ty jesteś jakiś mafioso?
Zapewne zasugerowała ją moja łysa głowa i skórzana kurtka.
No cóż, taka była moda w tamtym czasie.
W odpowiedzi powiedziałem, że nie, że jestem zwyczajnym człowiekiem, który z grupą znajomych przyjechał tu wypocząć.
Rozmowa potoczyła się dalej, w zupełnie innym temacie.
W pewnym momencie dziewczyna zapytała skąd przyjechaliśmy.
Na to któraś z moich koleżanek odpowiedziała, że przyjechaliśmy ze Zgorzelca.
Nowa znajoma wstała, oparła się dumnie dłońmi o stół i uderzając jedną z nich w jego blat, niemal wykrzyczała:
Wiedziałam, wiedziałam ze jesteś mafioso.

Tak właśnie nas widzą. Nas i nasze miasto.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sty 2006, 21:45 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 sty 2006, 20:29
Posty: 118
Lokalizacja: nad jeziorem
Myślę,że wiele osób spotkało się z takimi reakcjami ludzi...nie wiem czy zdajecie sobie sprawę,ale w innych miastach słyniemy z tego,że ...mamy twarde głowy do picia :D Ponadto chodzą słuchy,że Zgorzelec to "...miasto jumaków" :wink:
To,że słyniemy również jako mafijny ośrodek,nie jest żadną nowością.A ja się tylko zastanawiam czy ludzie wyolbrzymiają sprawę,czy z naszym miastem coś faktycznie jest nie tak.Mam nadzieję,że ten temat się rozwinie i więcej osób zaprezentuje swoje zdanie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 sty 2006, 7:31 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sie 2005, 10:11
Posty: 1840
Lokalizacja: Zgorzelec
...


Ostatnio zmieniony 16 lis 2012, 13:21 przez turek, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 sty 2006, 13:26 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 sty 2005, 18:31
Posty: 205
Lokalizacja: Zgorzelec
A mi sie wydaje ze to roznie bywa.... Czasami takie zdanie powstaje z przyczyn przypadkowych.
Kiedy bylem we Wroclawiu pewnego dnia na wykladach mialem cos komus przekazac. Co prawda byla to bron, ale nienabita, no i zabezpieczona w pewien sposob (sie tam nie znam co oni z tymi lufami tam robia). Zwyczajnie jeden chlop zbieral takei rzeczy, a drugi chcial to sprzedac...
No i w zartach wykladowca cos tam zazartowal i mowi do mnie "wyciagnij rewolwer z plecaka". No to podnoszep lecak na stolik.... Zrobila sie cisza i w tym momencie pomyslalem ze to chyba nie najlepszy pomysl :P I odlozylem plecak spowrotem. Niestety ow wykladowca juz nigdy pozniej ze mna nie chcial zartowac :/
Inna sytuacja... Sprzedawalem cos kiedys na allegro jakiemus Panu ze Szczecina bodajze. Jakas karte za 16zl do komputera chyba.
W kazdymr azie, on sie do mnie odezwal na GG czy nie moze chwilke porozmawiac. No i pierwsze pytanie czy jestem ze Zgorzelca tak jak pisze w danych kontaktowych. Odpowiedzialem ze tak. Kolejne pytanie brzmialo "Czy znam handlarzy czegostam od nas". zapytalem czemu. I tutaj pojawila sie opowiesc. On wraz z kolega przyjechali do Zgorzelca kupic cos do samochodu... No i nie do konca byli zdecydowani wiec 2ch karkow wystraszylo ich, ze im palce obetna jak nie kupia... No i kupili.
Chlop sie bal zwyczajnie.

Tak ze wydaje mi sie, ze czesc z tego co o nas mowia wynika z rzeczywiscie roznych sytuacji typowo kryminalnych. Z drugiej jednak strony, ze wzgledu na wlasnie te sytuacje, kiedy zdazy sie cos niefortunnego, to owa wizja miasta tylko sie utwierdza w glowach ludzi z zewnatrz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..