Dzisiaj jest 04 cze 2024, 12:26

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: 1 rok
Post: 31 gru 2005, 17:16 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 mar 2005, 17:57
Posty: 534
Tak jakoś nam umknęła pierwsza rocznica istnienia forum. Chciałbym wszystkim, których to poznałem, z którymi miałem okazję wymienić wiele pożytecznych opinii, także tym, z którymi się nie zgadzałem - życzyć, aby ta nasza pisanina przyniosła możliwie dużo dobrego nam wszystkim i abyśmy mieli przynajmniej poczucie, że coś tu i w tym miescie chcieliśmy na lepsze zmienić.
Wszystkiego dobrego w nadchodzącym 2006 Nowym Roku :!: :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 sty 2006, 1:06 
Offline
gaduła
gaduła

Rejestracja: 27 paź 2005, 22:45
Posty: 383
Ja także w tą sylwestrową noc składam najlepsze życzenia noworoczne - wszystkim,którzy pracują w zinfo i tym,którzy uczestniczą w dyskusjach.Dawniej mówiło się D o s i e go R o k u 2006 !


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 sty 2006, 2:37 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 kwie 2005, 0:14
Posty: 161
Lokalizacja: Zgorzelec
Najlepszego w nowym roku :D

Ale wytlumaczcie mi powiedzonko "Do siego roku". Od zcego sie wzielo i takie tam :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 sty 2006, 8:41 
Offline
rekrut
rekrut
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 paź 2005, 0:39
Posty: 19
Lokalizacja: Znienacka
Chemical pisze:
Ale wytlumaczcie mi powiedzonko "Do siego roku". Od zcego sie wzielo i takie tam :)

Nie zaglądając do słowników "do siego roku" rozumiem jako "do przyszłego roku". Czyli w sumie jak już mamy ten nowy roczek to należało by sobie życzyć "do siego roku 2007" :D

I potwierdza to słownik języka polskiego PWN:
"życzenie noworoczne: do tamtego, przyszłego roku (domyślne: abyśmy doczekali)"

Ale też nie do końca. Wiecej na ten temat masz tu:
Cytuj:
Życzenie
Do siego roku

Na całym prawie obszarze dawnej Polski, w wigilię Bożego Narodzenia, gospodarz, przed rozpoczęciem wieczornej biesiady, łamie z domownikami i gośćmi opłatek i wyraża przy tem życzenie, które na tytule artykuliku tego wypisałem.

Zachodzi pytanie, co znaczą te wyrazy: do siego roku?

Ponieważ różni różnie na to odpowiadali, należy więc przejrzeć i ocenić rozmaite zdania, własne nasze wyrazić i poprzeć je dowodami.

Rozpoczynam od przeglądu odpowiedzi, przytaczając je w porządku chronologicznym.

1) Wójcicki tak pisze w "Przysłowiach narodowych" (I, 200 - 201), powołując się pod koniec ustępu na nieznany mnie "Kalendarz polski" z r. 1714: Życzenia "Do siego roku" są powszechne w całej Polsce.

Zwyczaj ten, zachowany od ojców naszych w uroczystości wigilii Bożego Narodzenia, gdy gospodarz, łamiąc opłatek z rodziną swoją i czeladką, życzy każdemu: "Ażeby Bóg dozwolił doczekać Do siego roku" i nawzajem podobne życzenia odbiera. Dowodzili niektórzy, że to jest dawne wyrażenie słowiańskie: "Do sieho", lecz więcej upowszechnioną jest tradycja, że w Krakowie była Dosia, zacna białogłowa, miłosierna, pracowita, nie szkodząca nikomu, a chętnie, w miarę swej możności, dopomagająca poczciwym bliźnim. Bóg też jej błogosławił,bo doczekała późnego wieku, gdyż żyła więcej niż sto lat, a zawrze zdrowa, wesoła, dobroczynna. Zgasła (?) w wigilię Bożego Narodzenia. Lament i płacz po niej trwał długo; a kto komu dobrze życzy, więc rzecze: "Życzę ci Dosiego roku". To jest żyj tak długo i tak szczęśliwie, jak poczciwa nasza Dosia.

To samo powtarza w Kłosach (VII, 351), dodając jednak frazes następny: "Zdaje się wszelako, że wyrażenie to starodawne obejmuje tylko powinszowanie doczekania następnego roku".

"Pszczółka Krakowska" z r. 1819 (I, 231) mniej więcej takież same źródło wyrażenia wskazuje; Gołębiowski (Lud polski 324 - 325) podaje wyjątek z tego czasopisma, dodając doń swoją uwagę.

2) Ignacy Potocki znajdował: że, usuwając tę powiastkę romantyczną, więcej może jest podobieństwa szukać źródłosłowu tych życzeń w wyrazach do wszego czyli wszelkiego roku, to jest: do lat następnych, co złagodzono w wymawianiu do wsiego, a nareszcie do siego roku. Wszakże ta etymologia ma przeciwko sobie, że prędzej do ruskiego dialektu zastosować by się dała, a siedlisko tej przypowieści w krakowskiem, gdzie podobne głosu nagięcia mniej zwykłe".

I.K. (onopka?) i jak świadczy Łepkowski (Przegląd krakowskich tradycyi... str. 38 ), mniema, iż wyrażenie "do siego" mogło powstać ze skrócenia "do setnego" roku.

3) Słownik Wileński Orgelbranda, pod wyrazem Dosi, ia, ie (!), takie daje objaśnienie: "przymiotnik, używający się tylko w następnych wyrażeniach: Dosiego lata, Dosiego roku, które przez jednych uważają się za skrócenia zamiast do wsiego r., wszego (t. j. wszystkiego) lata, roku; przez drugich za przemianę, zamiast do siego (t. j. do tamtego, do przyszłego) lata, roku, wyprowadzać to od wyrazu "Dosia".

Prof. Łepkowski (Przegląd krakowskich tradycyi... 38 - 39), przytoczywszy zdania różnych, tak rozprawia (...).

Rozpytując się tedy w Wielkopolsce o znaczeniu takiego przydomku, doszedłem: że Dodkiem zwie lud arcystarego człowieka we wsi, mianując Dodką, Dodkową i Dośką żonę jego, jeśli równie podeszła wiekiem. Rozumiem więc, iż życzyć sobie Dosiego roku, znaczy toż samo, co pradziadowskich lat". Ustęp ten powtórzono w Tygodniku Ilustrowanym (ser. 1, tom XIII, str. 147 i dal.) oraz w streszczeniu w Kurierze Warszawskim (1876, nr 7).

4) Wreszcie O. Kolberg (Lud. Krakowski I, 192) nowe jeszcze przynosi wyjaśnienie. "Życzenie to, powiada, nie konieczne do długiego ściąga się życia, ale i do obfitości (przez deszcze, dżdże (?) urodzajów tegorocznych (do syta dosyć). Przynajmniej chłopi w ten sposób życzenie to sobie tłumaczą. W Serbji dodola jest to dziewka naga, lecz cała aż po głowę owiniętą w liście i zieleń, którą w czasie posuchy letniej wodzą po wsi i z każdej chaty oblewają wiadrem wody... przy czem śpiewają pieśń, gdzie się powtarza wyraz dodo".

***

Co głowa to rozum: każdy po swojemu rzecz wyjaśnia. Wiadomo zaś, że gdy dużo jest odpowiedzi na jedno pytanie, to jedna tylko może być trafną, a inne koniecznie muszą być mylnemi. Szukajmy tej trafnej, krytykując inne.(...)

***

Cóż więc sądzić o tem zagadkowem wyrażeniu?

Zdaje mi się, że odpowiedź jest prosta i właśnie dlatego, że jest prosta, daleko jej szukać nie będziemy. Siego jest drugim przypadkiem dobrze znanego w językach słowiańskich zaimka wskazującego; brzmi on po starosłowiańsku si, a do sego znaczy w tym języku - dotąd; w wygasłej mowie Połabian istniał on w postaci są ten i so, albo raczej sia (t. j. właściwie sa, sia) ta; (Schleicher, Laut - und Formenlehre der Polab. Sprache, 149); Słoweńcy mają go w wyrażeniach dio sega malu, siga sveta;

Chorwaci mówią saj svit, na sem svitu, a także, wraz z Serbami sega jutra; Ukraińcy: syj albo sej śvit, Białorusini: siahodnia, Rosjanie sej svetz, segodnia, posemu i t.d. I my (w różnych okolicach) mówimy: sien ten, siego tego, temu siemu, sio to i t.d. Przodkowie zaś nasi używali wyrazu odsichmiast w znaczeniu odtąd, dosłownie od tych miast, t. j. od tego miejsca, porównajmy natychmiast (Zabytek Działyńskiego, str. 10, 15, 35); w tymże pomniku średniowiecznego języka naszego znajdujemy taki nawet frazes (str. 36): "Poprosimy dzisiaj świętego Jana, abyć on Chrystusa prosił, abyć on raczył nas wszego (?) dnia i siego roku we zdrowiu (i) weselu dopuścić".

Zdaje się więc nie ulegać wątpliwości, że wyrażenie "do siego roku" oznacza życzenie, abyśmy dożyli do tamtego, do przyszłego roku. Trafnie tedy użył zwrotu tego prof. Rostafiński w odczycie swoim o paproci i nocy świętojańskiej, co i ja, rzecz moją kończąc, za nim czytelnikom powtarzam: "Łammy się tegorocznym chlebem, życząc sobie do siego roku".

źródło: http://www.wilno.pl/naszczas/006/siego.html

I tak właśnie powstał czokapik :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 sty 2006, 8:45 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 21 wrz 2005, 17:01
Posty: 59
I ja też życzę wszystkim wszystkiego co naj.... :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 sty 2006, 10:55 
Offline
VIP
VIP

Rejestracja: 03 sty 2005, 0:32
Posty: 3636
Lokalizacja: Warszawska 15
:) To tak szybko minelo ze tego nie odczuwam, a to juz nasze malenstwo ma 1 roczek :lol:

Wszystkiego najlepszego dla wszystkich forumowiczów, ich znajomych, znajomych ich znajomych, znajomych znajomych ich znajomych oraz znajomych znajomych znajomych ich znajomych :P


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..