Dzisiaj jest 28 mar 2024, 10:00

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 119 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna
Autor Wiadomość
Post: 30 sie 2006, 13:00 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 sie 2005, 12:18
Posty: 1387
Lokalizacja: z mieszkania obok
Porzucając roważania teoretyczne, chce poznać opinie PO (a także innych partii np. PiS-u ) i Rafała jako zdaje się kandydata na burmistrza w następujacych sprawach (dziś ogólnych) :

1. Czy współprace z Goerlitz zacieśniamy, pozostawiamy na obecnym poziomie czy też porzucamy ? A może jakieś rozwiązanie pośrednie ? Jakie formy ta współpraca powinna przyjąć ?

2. Czy istnieje konkretny pomysł na ożywienie rynku pracy ? Sciągnięcie inwestorów, roboty publiczne czy cokolwiek innego ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 sie 2006, 18:10 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 gru 2005, 13:13
Posty: 1704
Lokalizacja: Daszyńskiego
Ja mam także dwa pytania - czy jest jakiś plan poprawienia infrastruktury miasta oraz zrobienia czegoś z budynkiem PKP


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 sie 2006, 7:10 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 28 sie 2006, 14:10
Posty: 42
Krytyczny napisał:
Cytuj:

1. Czy współprace z Goerlitz zacieśniamy, pozostawiamy na obecnym poziomie czy też porzucamy ? A może jakieś rozwiązanie pośrednie ? Jakie formy ta współpraca powinna przyjąć ?

2. Czy istnieje konkretny pomysł na ożywienie rynku pracy ? Sciągnięcie inwestorów, roboty publiczne czy cokolwiek innego ?


1. Współpracę z Goerlitz należy zacieśnić. Nie czarujmy się, tam mieszka ponad 50 000 potencjalnych klientów naszych sklepów (nie tylko hipermarketów, choć tych również), firm usługowych i różnych małych i średnich przedsiębiorstw. Więc jest to rynek nie do pogardzenia. I należy to wykorzystać!!!


Formy pomocy naszym przedsiębiorcom w przebiciu się na tamtym rynku poprzez:
- pomoc w przygotowywaniu wniosków o pozyskanie funduszy UE - jak wiecie w latach 2007-2013 będą do wzięcia potężne pieniądze,
- promocję Zgorzelca w Goerlitz, Dreźnie i innych okolicznych rejonach Niemiec. Włącznie, być może, z bilbordami z polskim budowlańcem czy fryzjerką. (potrzebna tu będzie dobrze funkcjonująca w Urzędzie Miasta komórka zajmująca się współpracą i marketingiem)
- na koniec, choć to może najważniejsze, nawiązanie dobrych kontaktów z władzami Goerlitz. Stworzenie wspólnej grupy pracującej nad rozwojem regionu. W końcu, mamy najlepsze położenie w Polsce, pod względem lokalizacji inwestycji – autostrada A4 z zachodu na wschód, przez Niemcy z północy na południe, od Liberca można autostradami i drogami szybkiego ruchu dojechać do Chorwacji. To jest szansa, którą permanentnie marnujemy! I krew mnie zalewa!

Wiem, że to brzmi jak banał, ale ja naprawdę wierzę, że to da się zrobić. To nie są odkrycia godne Nobla, to są proste rozwiązania.

2. Ożywienie rynku pracy. Przede wszystkim ściągnięcie funduszy UE. Na co się da – remonty, parki technologiczne, wspieranie firm, modernizacje sieci wodociągowych itp. itd. To rozkręca lokalną gospodarkę. Firmy potrzebują ludzi, maleje bezrobocie, rosną pensje. Uważam, że Zgorzelec powinien być obwieszony tabliczkami „Sfinansowano z środków UE” To jest klucz do sukcesu. Prześpimy, nie będziemy mieć … i tyle.



Odpowiadam Renegatowi:
Jeśli chodzi o infrastrukturę, to odpowiedziałem częściowo w powyżej p -kcie 2.

Dworzec należy do PKP i jest spory problem z przejęciem, ponieważ kolej nie chce go oddać.
Więc mój pomysł jest dość radykalny. Uważam, że skoro PKP nie chce oddać budynku, który niszczeje to miasto powinno zacząć permanętną kontrolę: stanu technicznego, czystości, oznaczeń itd. I jeżeli tylko coś się znajdzie karać mandatami. Zmęczyć PKP, aż będą mieli jakiś pomysł co zrobić z tym budynkiem. Nie chcą oddać miastu, niech wynajmą.
Jest to pomysł, który już od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie. Nie wiem jednak, bo nigdzie nie sprawdzałem, czy da to się tak załatwić i jakie byłyby tego konsekwencje.

Co do programów partii i kandydatów, jak wiecie mogą być przedstawione po ogłoszeniu wyborów. PO również pracuje nad takim programem. Na razie jednak mogę (co też uczyniłem powyżej) prezentować swoje pomysły i poglądy. Na pewno, w dniu ukazania się naszego programu, umieszczę go na forum i chętnie poznam wszystkie opinie.
Jednak musi przejść formalną procedurę zatwierdzenia przez członków i do tego czasu nie będzie publikowany.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 sie 2006, 11:39 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 sie 2005, 12:18
Posty: 1387
Lokalizacja: z mieszkania obok
Cytuj:
Przede wszystkim ściągnięcie funduszy UE. Na co się da – remonty, parki technologiczne, wspieranie firm, modernizacje sieci wodociągowych itp. itd. To rozkręca lokalną gospodarkę. Firmy potrzebują ludzi, maleje bezrobocie, rosną pensje. Uważam, że Zgorzelec powinien być obwieszony tabliczkami „Sfinansowano z środków UE” To jest klucz do sukcesu. Prześpimy, nie będziemy mieć … i


Podrąże ten wątek. W zależności od programu czy to ZPORR, Interreg, Fundusz Norweski, EFS, musi musimy wyłożyć od 50 % do 25 % własnych środków. Mechanizm środków pomocowych opiera się na zasadzie refundacji, wiec musimy wyłożyć wpierw własne pieniądze (z budżetu, pożyczki) która unia nam odda. Tak więc moje pytanie brzmi.

Ile rocznie możemy wydać z budżetu na projekty Unijne, bez utraty płynności finansowej przez miasto ?

I czy uważasz czy realne jest by były to kwoty znacząco wyższe niż dotychczas, gdy poziom dochodów od lat pozostaje na podobnym poziomie ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 sie 2006, 11:45 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 paź 2005, 20:03
Posty: 999
Lokalizacja: Zgorzelec
krytyczny pisze:
Podrąże ten wątek.


Auć. Dobrze że nie ja musze odpowiadać na te pytania. To mi podpada pod znęcanie się :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 sie 2006, 12:01 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 sie 2005, 12:18
Posty: 1387
Lokalizacja: z mieszkania obok
Nie znęcam się. Chce mieć pewność że z obietnic nie wyjdzie nam kolejne "tanie państwo" i po za ogólnikami jest coś więcej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 sie 2006, 12:13 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 paź 2005, 20:03
Posty: 999
Lokalizacja: Zgorzelec
krytyczny pisze:
Nie znęcam się. Chce mieć pewność że z obietnic nie wyjdzie nam kolejne "tanie państwo" i po za ogólnikami jest coś więcej.


A ten znowu z tymi swoimi złudzeniami :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 sie 2006, 17:28 
Offline
pismak
pismak

Rejestracja: 19 maja 2006, 8:07
Posty: 799
as


Ostatnio zmieniony 28 sty 2012, 18:01 przez mieszczuch, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 wrz 2006, 11:08 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 28 sie 2006, 14:10
Posty: 42
Krytyczny napisał:
Cytuj:
Podrąże ten wątek. W zależności od programu czy to ZPORR, Interreg, Fundusz Norweski, EFS, musi musimy wyłożyć od 50 % do 25 % własnych środków. Mechanizm środków pomocowych opiera się na zasadzie refundacji, wiec musimy wyłożyć wpierw własne pieniądze (z budżetu, pożyczki) która unia nam odda. Tak więc moje pytanie brzmi.

Ile rocznie możemy wydać z budżetu na projekty Unijne, bez utraty płynności finansowej przez miasto ?

I czy uważasz czy realne jest by były to kwoty znacząco wyższe niż dotychczas, gdy poziom dochodów od lat pozostaje na podobnym poziomie ?


Nie chcę licytować się na wiedzę dotyczącą budżetu miasta i środków własnych, które miasto musi zaangażować w realizację projektu. Przecież już teraz dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego (lub, jak kto woli z Totalizatora) w wys. ok.3 mln zł na modernizację stadionu zostało przyznane jako 30% wkład do inwestycji. I gdzie miasto znalazło pieniądze? W dofinansowaniu z Funduszu Interreg IIIA (ponad 4 mln zł).
Mam wrażenie, że dyskusja może zejść z poziomu ogólnego na rozpatrywanie mało zrozumiałych dla wielu osób szczegółów. Przecież UM odpowiedzialny jest za wiele kierunków dot. zadań własnych gminy. Realizuje je w różny sposób. Np. zaopatrzenie w wodę! Kto np. wie, że w sytuacji ciągle powtarzających się awarii, mająca straty spółka wodociągowa, „cierpi” na niespotykaną nadpłynność finansową!
Przecież mechanizm powodujący ten stan wynika z polityki zastosowanej przez UM.
Podstawowym zadaniem UM jest uporządkowanie spraw inwestycyjnych i pilnowanie ich sprawnej realizacji. To już duży krok do przodu.

Odpowiadając teraz bardziej konkretnie na pytanie.
Uważam, że realne jest przeznaczanie większych kwot na realizację projektów unijnych niż dzieje się to w chwili obecnej. Wynikać to będzie także z większej dostępności środków od 2007r. Oczywiście pod warunkiem przygotowania dobrych wniosków.
Kwoty bezpieczne dla zachowania płynności budżetu muszą uwzględniać wszystkie uwarunkowania budżetowe, łącznie z koniecznością spłaty wcześniej zaciągniętych kredytów. Dlatego nie jest możliwa odpowiedzialna deklaracja dot. konkretnych kwot.
Chciałbym w chwili obecnej rozmawiać o pewnej „filozofii” funkcjonowania urzędu w przyszłości. Z pewnością z czasem ona też będzie musiała ulegać modyfikacjom – przecież pamiętajmy, że UM musi być elastyczny w kształtowaniu swojej polityki, ze względu na pojawiające się konkretne potrzeby mieszkańców naszego miasta.
Uważam jednak, że likwidacja bałaganu inwestycyjnego spowoduje sprawniejsze wydatkowanie środków.
Ważną sprawą są kredyty i obligacje. Mimo potężnego zadłużenia miasta, istnieje jeszcze możliwość zaciągnięcia kredytów. I te powinny zostać przeznaczone na inwestycje przynoszące korzyści finansowe miastu - np. wykup gruntów, ich uzbrojenie i sprzedaż inwestorom tak jak to robi Bolesławiec.
I jeszcze jedno ze źródeł finansowania inwestycji - partnerstwo publiczno-prywatne. Załatwia w dużej mierze sprawę finansowania. Pieniądze wykłada prywatny inwestor i w mniejszym lub większym stopniu miasto (będę pilnował żeby w mniejszym :wink: ) Pozwala to na sprawne przeprowadzenie inwestycji i nie obciąża tak kasy miejskiej.

Myślę, że na jeden raz wystarczy. Mam nadzieję, że przynajmniej częściowo udało mi się sprostać oczekiwaniom Krytycznego.
Będę starał się odpowiadać na bieżąco, chociaż może z małymi poślizgami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 wrz 2006, 12:01 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 sie 2005, 12:18
Posty: 1387
Lokalizacja: z mieszkania obok
Cytuj:
Mam wrażenie, że dyskusja może zejść z poziomu ogólnego na rozpatrywanie mało zrozumiałych dla wielu osób szczegółów.


Zadawanie takich pytań przeze mnie nie ma dowiść mojej wiedzy (skromnej), tylko wiedzy kandydatów którzy chcą zdobyć mój głos. Dyskusja toczona na poziomie zbyt ogólnym mija się z celem ponieważ wszyscy będą mówić to samo. Środki Unijne, inwestorzy, ożywienie gospodarcze...jeden szablon myślowy wspólny dla wszystkich. Zawiadując miastem ekipa każda bez względu na przynależnośc partyjną ma do dyspozycji takie same środki prawne i ekonomiczne. Startują z tego samego pułapu, dopiero zagłębienie się (i to niezbyt duże) w szczegóły jest jedyną szansą na odróżnienie jednych od drugich i przekonanie się co do ich pomosłu na zarządzanie miastem. No chyba, ze się wychodzi z założenia że logo partyjne załatwi sprawę.
Po za tym właśnie cała sztuka polega tym by zawiłości funkcjonowania samorządu wyłożyć w sposób prosty i przejrzysty a dzięki temu pozyskać poparcie mieszkańców dla własnych pomysłów.


Cytuj:
Uważam, że realne jest przeznaczanie większych kwot na realizację projektów unijnych niż dzieje się to w chwili obecnej. Wynikać to będzie także z większej dostępności środków od 2007r. Oczywiście pod warunkiem przygotowania dobrych wniosków.


Wybacz a co ma piernik do wiatraka. To że środków będzie więcej w żaden sposób nie wpłynie na zwiększenie kwot wydawanych na projkety. To jakby powiedziej statystycznemu Kowalskiemu zarabiającemu 1000 zł, że jego bank zwiększył limit na jego karcie z 2 tyś. do 100 tyś na rok. W żaden sposób nie zwiększa to jego możliwości spłacania tego zadłużenia bo nadal zarabia 1000 zł więc weźmie tylko tyle na ile go stać.


Cytuj:
Mimo potężnego zadłużenia miasta, istnieje jeszcze możliwość zaciągnięcia kredytów. I te powinny zostać przeznaczone na inwestycje przynoszące korzyści finansowe miastu - np. wykup gruntów, ich uzbrojenie i sprzedaż inwestorom tak jak to robi Bolesławiec.


Chyba zacznę się cieszyć, że gmina teoretycznie nie może zabankrutować.... Spłacanie jednych kredytów innymi a te kolejnymi... Tia...

Cytuj:
Uważam jednak, że likwidacja bałaganu inwestycyjnego spowoduje sprawniejsze wydatkowanie środków.


Trudno mówić o bałaganie. Ujął bym to raczej jako nienajlepiej rozpoznane potrzeby mieszkańców.


Cytuj:
jeszcze jedno ze źródeł finansowania inwestycji - partnerstwo publiczno-prywatne. Załatwia w dużej mierze sprawę finansowania. Pieniądze wykłada prywatny inwestor i w mniejszym lub większym stopniu miasto (będę pilnował żeby w mniejszym Wink ) Pozwala to na sprawne przeprowadzenie inwestycji i nie obciąża tak kasy miejskiej.


To też jest szansa. Szkoda ze rozporządzenia wykonawcze umożliwiajace działanie pojawiły się dopiero teraz...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 wrz 2006, 13:33 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 28 sie 2006, 14:10
Posty: 42
Mam nadzieję więc, że uszczegółowione odpowiedzi, które podałem są przynamniej w miarę satysfakcjonujące. Moja uwaga o szczegółowości wynika bardziej z obawy, że zaczniemy na forum rozpatrywać poszczególne części budżetu miasta i szczególnie je opisywać. Obawiam się, że wówczas będzie to temat interesujący dla nas obu i może jeszcze kilku osób, zajmujących się zawodowo budżetem. Jednak jeżeli będziesz miał i takie pytania oczywiście postaram się odpowiedzieć!
Moim zamysłem jest jednak prezentowanie idei, oczywiście popartych możliwościami miasta.

Krtyczny napisał
Cytuj:
Wybacz a co ma piernik do wiatraka. To że środków będzie więcej w żaden sposób nie wpłynie na zwiększenie kwot wydawanych na projkety.

To że środków będzie więcej nie wpłynie oczywiście na to, że miasto będzie miało więcej pieniędzy na wkład własny. Użyłem zbyt dużego skrótu myślowego. Zgorzelec nie wykorzystał odpowiednio szansy, które dały środki pomocowe w latach 2004-2006r. Nowy program 2007-2013 daje ponownie szansę na duże przyspieszenie rozwoju miasta. Wymaga też przeznaczenia środków z budżetu na te działania. I tu dochodzimy do kredytów.
Też uważam, że spłacanie jednych kredytów innymi to katastrofa, fundowana nam już od jakiegoś czasu. Dlatego środki unijne muszą być gównie przeznaczone na inwestycje, które przynoszą w perspektywie dochód miastu.

Krtyczny napisał
Cytuj:
Trudno mówić o bałaganie. Ujął bym to raczej jako nienajlepiej rozpoznane potrzeby mieszkańców.


Sposób prowadzenia inwestycji w mieście nazywam bałaganem, bo to jest bałagan a nie źle rozpoznane potrzeby mieszkańców. Już przykład samego Urzędu Miasta - ile może trwać remont elewacji - 10 lat?????


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 wrz 2006, 11:41 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 04 mar 2005, 19:54
Posty: 192
Jeśli chodzi o szczegółowość przy odpowiadaniu na "budżetowe" pytania, to akurat przychylam się do głosu Krytycznego- szczegółów w tym wątku forum nie należy się obawiać. Bo przeczytają je: a) typki takie jak ja, zawsze POTENCJALNY wyborca Twój i PO, ale nigdy w ciemno, b) ludzie rozgarnięci i naprawde zorientowani o co w gospodarce chodzi, więc potencjalni opiniotwórcy. Co do pomysłu ws. PKP, to uwierz, Samorząd jak chce, to wiele moe także w sprawach instytucji, które mu formalnie nie podlegają. A mieszkańcy Osiedla i użytkownicy Stacji głosując nie będą się wdawać w szczegóły, czy burmistrzowi podlega ten teren, czy nie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 wrz 2006, 12:12 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 sie 2005, 12:18
Posty: 1387
Lokalizacja: z mieszkania obok
Cytuj:
Nowy program 2007-2013 daje ponownie szansę na duże przyspieszenie rozwoju miasta. Wymaga też przeznaczenia środków z budżetu na te działania.


Pod warunkiem że klimat polityczny w Urzędzie Marszałkowskim bedzie sprzyjający. Dobrze wiesz, że ogromny wpływ na rozdział środków ma Regionalny Komitet Sterujący ciało czysto polityczne i uzależnione od władzy w kraju. Już przy ostatnim "rozdaniu" wiele bardzo dobrych projektów, wysoko ocenionych przez Panel Ekspertów spadło w wyniku decyzji KRS-u z wysokich miejsc na szary koniec. Nie załapały się na dofinasowanie. Więc naprawdę byłbym ostrożny w wiązaniu tak ogromnych nadziei z środkami pomocowymi UE. Bo może się okazać że bez względu na wynik wyborów w Zgorzelcu dostęp do pieniędzy może być utrudniony.
I co wtedy ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 wrz 2006, 12:47 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 28 sie 2006, 14:10
Posty: 42
Krytyczny – masz rację. Należy mierzyć siły na zamiary. Rzecz w tym, że naszym zadaniem jest nie tylko stanowisko burmistrza, chociaż dla miasta to najważniejszy element. Chcemy mieć swoich ludzi w sejmiku, liczymy na dobry wynik w wyborach do powiatu. To cały czas wyliczanie wartości oczekiwanej (ukłon w stronę zwolenników matematyki na maturze), na tym jednak polega polityczne planowanie. Jeszcze za wcześnie na pełną odsłonę zamierzeń ale chcemy tworzyć scenariusze, w których miasto i powiat będą mogły z sukcesem realizować swoje zamierzenia. Jestem optymistą, ale mam wyobrażenie o mogących się pojawić problemach i kłodach pod nogami. Układy w sejmiku mogą naprawdę wyglądać różnie tylko coś mi mówi, że burmistrz pochodzący z SLD musi oprócz optymizmu posiadać wiarę w cuda. Mam nadzieję, że tego elementu nie będzie nam dane sprawdzać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 wrz 2006, 10:18 
Offline
rekrut
rekrut

Rejestracja: 29 sie 2006, 20:52
Posty: 3
a zgadnij co słychać na podwórku?
a oni niech sobie sami głosują.
To jest przerażające ,że ludzie nie bardzo interesują się wyborami. jest ten a to niech sobie będzie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 119 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..