Dzisiaj jest 28 kwie 2024, 23:17

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 20 lip 2009, 8:48 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 paź 2005, 12:37
Posty: 127
Lokalizacja: Zgorzelec/Centralne
Uzupełniając informacje yARO_81

Rozdzielczość obiektywu, jego zdolność do rejestracji szczegółów, mierzy się w jednostkach ilość linii/milimetr (lpm) i zależy ona od jakości obiektywu (szkła), wielkości użytej przysłony, a często od konkretnego egzemplarza. Np. obiektywy produkcji ZSRR miały bardzo duży rozrzut jakościowy i np. Heliosa 44M-4 można było trafić bardzo dobrego albo takiego, który na każdej przysłonie produkował "mydło". Mój Helios doczepiony do Zenita 12XP ma w przedniej soczewce bąbel powietrza :D Ale to była wersja na rynek wewnętrzny i nie jestem pewien czy w ogóle przechodziły kontrolę jakości.

Praktycznie wszystkie obiektywy na pełnej dziurze nie są mistrzami ostrości, ale są wtedy doskonałe do portretu bo nie dość, że zmiękczają obraz to dodatkowo uzyskujemy bardzo małą głębię ostrości.

Mój Pentax SMC-M f1.7/50 jest najostrzejszy (wg testów użytkowników) dopiero od f8.0, przy większej lub mniejszej dziurze jego rozdzielczość lpm spada o ok. 20%.


Ostatnio zmieniony 20 lip 2009, 8:50 przez sloniu_21, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 lip 2009, 11:12 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
aleksander pisze:
z tym że statyw mógł mieć uzasadniony problem z utrzymaniem stabilności sprzętu.

yARO_81 pisze:
fakt to moglo spowodowac poruszenie zdjec.


Te fotki akurat nie są poruszone - one są nieostre - to jednak różnica 8)

Cytuj:
pamietasz dlaczego w S6500 maks to bylo F5.6? bo pozniej juz obiektyw nie wydalal. i to jest wlasnie wplyw przyslony na rozdzielczosc zdjec :]


Nie 5,6 a 7,1 nawet - to 9600 ma 5,6 max. Jakość fotki kuleje wtedy - tu pełna zgodność.

yARO_81 pisze:
Aby uchwycic pioruna w calej okazalosci, albo trzeba wiedziec kiedy walnie, albo miec nieziemskie szczescie, w co watpie akurat w przypadku tych zdjec, bo wiekszosc piorunow na nich wyglada na podrobione.


2.Człowieku, nie zapominaj również że do takowych celów ...
... ludzie korzystają z trybu zdjęć seryjnych (nawet do 10 zdjęć w jednej sekundzie w profesjonalnych aparatach)..

3. aby zrobic zdjecie temu piorunu, trzeba miec czujnik ...
... naeletryzowania ekspozycyjnego (sa dostepne na alledrogo).

4. No to równie dobrze można nakręcić film dobrą kamerą (30 klatek na sekundę) i wyciąć klatki filmu z uderzeniem pioruna jako jpeg-i i powiedzieć że się ma zdjęcie błyskawicy.

5. Po pierwsze muszisz mieć dobrą lustrzankę (cyfrową) - NIKON kupisz juz za 1500 zł. Nie jakąś promocję za 1000 zł. Seryjne zdjęcia są metodą.


Jarek - nie dawaj na miły Bóg takich porad z onetu - znajdź profesjonalny portal w tym temacie , bo tylko powielasz błędne schematy takimi poradami ;)
A czujnik to już w ogóle mnie powalił... :smt044


Ostatnio zmieniony 20 lip 2009, 11:13 przez YELLO_35, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 lip 2009, 12:28 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 sty 2008, 18:21
Posty: 1551
Lokalizacja: Zgorzelec
dobrze, ze Arek wstawiles tego emota ( ;) ) bo bylem sklonny pomyslec, ze naprawde posadzasz mnie o takie "rady" :)


Ostatnio zmieniony 20 lip 2009, 12:28 przez yARO_81, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 lip 2009, 14:59 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
yARO_81 pisze:
naprawde posadzasz mnie o takie "rady"


Ja nie posądzam...raczej ;)
Ale ktoś mniej wprawny może przyjąć to za kącik dobrych porad ;)


Dodam tylko , że przydatny w takich przypadkach bywa filtr szary - zabiera dużo światła i pozwala na wydłużenie czasu migawki - takie minimum IMHO to ND4.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 lip 2009, 7:34 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 paź 2005, 12:37
Posty: 127
Lokalizacja: Zgorzelec/Centralne
Jak tam u Was dzisiaj w nocy było? Żyjecie? W okolicach Karłowicza o 5 rano jak walnęło to myślałem, że to już nasz koniec ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 lip 2009, 8:15 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 mar 2005, 7:16
Posty: 1929
Lokalizacja: Zgorzelec
Trzeba przyznac, ze juz dawno w naszym rejonie nie bylo burzy z taka iloscia wyladowan. Znaczaca wiekszosc, to byly wyladowania miedzy chmurami, ale kilka piorunow uderzylo calkiem blisko Tuwima/Karlowicza.

Odglosy zblizajacej sie burzy zbudzily mniej jakos po 4 i wiedzialem ze to bedzie cos innego, bo czestotliwosc grzmotow byla rzadko spotykana w naszym rejonie. Bardziej przypominalo to cwiczenia na poligonie, albo jakies inne dzialania wojenne:)
Przed 5 wyszedlem na balkon i jedna czesc nieba byla normalna, a druga mocno czerwona, a pozniej momentalnie zamienila sie w sina. Bylem przekonany, ze burza wyrzadzi duzo szkod i ze spadnie grad, a tego sie najbardziej boje ze wzgledu na auto stojace pod chmurka.
Sledze kazda burze w naszym rejonie, czesto czatuje na balkonie z aparatem. Nie boje sie tego zjawiska atmosferycznego, a jedynie podziwiam jego sile. Dzisiejsza burza jednak wygladala dziwnie i niepokojaco, co nie zmienia faktu, ze nie moglem oderwac wzroku od okna az do samego jej konca:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 lip 2009, 9:22 
Offline
VIP
VIP
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 cze 2007, 12:05
Posty: 5141
Lokalizacja: Zgorzelec
gobo007 pisze:
tego sie najbardziej boje ze wzgledu na auto stojace pod chmurka.


Ja akurat nie schowałem do garażu - lenistwo mnie kiedyś zgubi :|

Obudził mnie grzmot około 5.20. - i wtedy też obejrzałem zjawisko - faktycznie bardziej dawało nad Zgorzelcem niż nad Goerlitz. Choć podejrzewam , że zbyt późno zwlokłem się z łoża ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 lip 2009, 13:05 
Offline
nałogowiec zinfo
nałogowiec zinfo
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 paź 2006, 15:00
Posty: 1013
Lokalizacja: STĄD
Cytuj:
naeletryzowania ekspozycyjne
bossze a co to takiego? :o


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 lip 2009, 20:53 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 10 kwie 2007, 8:43
Posty: 118
Lokalizacja: Zgorzelec
Dzisiejsza poranna burza była czymś, czego dawno nie było w tych okolicach, jak już słusznie zauważyliście. Obudziły mnie grzmoty (jeszcze otwarte okno) i to tak głośne, że czułem się, jakbym był w centrum burzy. Dodam, że mieszkam na dole Sienkiewicza. Niestety wczesna godzina sprawiła, że nie miałem za bardzo weny na oglądanie (a tym bardziej fotografowanie) piorunów, więc zamknąłem okno i poszedłem dalej spać :D

A teraz pytanie natury technicznej. Czytałem kiedyś o fotografowaniu wyładowań i była mowa o fokusie na nieskończoność. Problem wygląda tak, że mój AF takiej opcji nie ma, a na obiektywie nie mam oznaczeń. Jak go wyjadę na max w prawo to to będzie nieskończoność, czy jest na to jakiś bardziej zaawansowany sposób?
Sony A200 z kitem :-? :|


Ostatnio zmieniony 22 lip 2009, 20:59 przez jacobbs, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 lip 2009, 21:45 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sie 2005, 10:11
Posty: 1840
Lokalizacja: Zgorzelec
...


Ostatnio zmieniony 20 lis 2012, 10:26 przez turek, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 lip 2009, 22:39 
Offline
obserwator
obserwator

Rejestracja: 10 kwie 2007, 8:43
Posty: 118
Lokalizacja: Zgorzelec
Tak wiem, wiem, chciałem to w jednym zdaniu ująć i trochę namieszałem. W każdym bądź razie zrozumiałeś i dziękuję za odpowiedź, pozostaje czekać na burzę i zobaczyć co z tego będzie ;)

Nie jestem tylko pewien, czy przysłona f/8 przy moim stosunkowo ciemnym obiektywie nie będzie za mała, to znaczy, czy zdjęcie nie będzie za ciemne. Jednak to standardowe szkło do alfy nie jest wysokich lotów, jasność pozostawia wiele do życzenia. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i w najbliższym czasie wzbogacę się o dwa nowe szkiełka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 lip 2009, 5:24 
Offline
pismak
pismak
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lip 2006, 14:02
Posty: 675
Lokalizacja: Zgorzelec
eeeeeeeeeeeeeeeeeee, a ja myślałem, że znajdę tu fotki z ostatniej burzy. Faktem jest, że najczęściej nas omijają, ale nie tym razem. Dokładnie przeszła nad Zgorzelcem i wg mnie o 5.20 walnęło w okolicach skrzyżowania Warszawskiej z Getta (po ilości spalonego sprzętu rtv). Przy takiej ilości wyładowań tego lata niebawem na rynku wyjdą modele aparatów z funkcją burza :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 lip 2009, 5:51 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sie 2005, 10:11
Posty: 1840
Lokalizacja: Zgorzelec
...


Ostatnio zmieniony 20 lis 2012, 10:28 przez turek, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 lip 2009, 7:44 
Offline
obserwator
obserwator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 paź 2005, 12:37
Posty: 127
Lokalizacja: Zgorzelec/Centralne
Turek, a po co ci ciągły autofocus? Jak pojawi się piorun na ułamek sekundy to autofocus nawet nie zdąży obiektywem pokręcić. Ostrzenie na manual focus, ostrość na odległość hiperfokalną (lub ciut dalej), przy obiektywach bez oznaczeń odległości na nieskończoność. Najlepiej jakiś obiektyw szerokokątny bo nigdy nie wiadomo gdzie się wyładowanie pojawi.

Tutaj jest przyjemny kalkulator GO i hiperfokalnej, można nawet sobie tabelki do własnych obiektywów znaleźć.


Ostatnio zmieniony 23 lip 2009, 7:47 przez sloniu_21, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 lip 2009, 8:09 
Offline
zinfoman
zinfoman
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sie 2005, 10:11
Posty: 1840
Lokalizacja: Zgorzelec
...


Ostatnio zmieniony 20 lis 2012, 10:28 przez turek, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 245 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  


Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
NA FORUM OBOWIĄZUJE ZAKAZ UŻYWANIA FORM "PAN" oraz "PANI". Używamy tylko formy bezpośredniej.


Firma DGL - właściciel www.forum.zgorzelec.info nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub ccywilną..